Ülkemizin her yerinde, her gün kadın cinayetleri işleniyor.

“Ölmek istemiyorum” diyen talihsiz anne Emine Bulut, ne yazık ki hayatını kaybetti…

“Anne lütfen ölme” diye ağlayan kızının feryatları yüreğimizi dağdar etti…

Ülkemizde gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti haberiyle toplumumuz sarsılmasın…

Cinayet diyorum, siz buna ‘vahşet’ diyebilirsiniz…

Çünkü cinayetler hunharca, gaddarca, barbarca işleniyor…

Katledilenler için ‘kadın’ diyorum, onların çoğu birer ana…

**

**

Son dönemdeki cinayetlerin çoğu çocuklarının gözleri önünde işleniyor…

İçimizdeki katiller, barbarlar, alçaklar, ruh sağlığımızı, vücut kimyamızı bozdu…

“Yeter artık” diye avazımız çıktığı kadar haykırmak çare olsaydı, bunu da yapacaktık.

Ne yazık ki insanlıktan çıkan, esfele-i safilin derekesine yuvarlananlar canilikte sınır tanımıyorlar…

Evet, kadına yönelik şiddetten hep yakınıyorduk.

Bu şiddet sarmalı cinayetlerle sonuçlanıyor.

Ne yazık ki kadın cinayetleri hız kesmiyor…

**

**

Maalesef kaç kezdir ifade ettiğim gibi; gün geçmiyor ki hayat arkadaşını katleden bir canavar erkek haberi medyada yer almasın…

Biliyorum, kadınlara yönelik şiddet ve cinayetler ülkemize özgü değildir. Dünyanın belki de istisnasız tüm ülkelerinde kadınlar şiddet kurbanı olmaktadır.

Özellikle eşlerinden şiddet gören kadınlar gerçeği insanlık ailesi adına en büyük talihsizliktir. Bu şiddetten utanıyor ve iğreniyorum…

Kadına şiddet uygulayanlara ‘insan’ demiyorum…

Kadınlar eşlerinin köleleri değil, hayat arkadaşlarıdır…

Evlendiklerinde annelerini, babalarını, kardeşlerini bırakıp yabancısı oldukları bir kişinin evine giden kadınlar çok büyük bir saygıyı hak ediyorlar iken, herhangi bir nedenle eşlerinin onlara şiddet uygulaması, insanlıkla, insani değerlerle bağdaşmaz.

Buna düpedüz alçaklık denir…

**

**

CANİLİKTE SINIR TANIMIYORLAR…

Bir insan nasıl bu kadar canice hareket edebiliyor?

Kırıkkale'de eski eşi Fedai Baran tarafından öldürülen Emine Bulut cinayeti kan dondurdu. Vicdandan, imandan nasipsiz adam, kızının gözleri önünde kendini koruyamaz bir anneye nasıl bıçak sallayabildin?

Bu barbar, soğukkanlı bir şekilde önceden aileyi tehdit ettiği gibi, cinayet sonrasında da aileyi tehdit etmiş.

Emine Nuyan 28 yaşında bir anneydi. Ağrı il merkezindeki Sığınma Evi'nde kalırken, eşinin aramasıyla izinli olarak çıkmış.

Eşiyle buluşması sonu olmuştu…

Konya’da 3 çocuk annesi Tuba Erkol cinayeti de bu ayda oldu. Bekir Erkol, 22 Ağustos 2019 tarihinde 3 çocuğunun gözü önünde eşi Tuba Erkol'u 20 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

Caniliğini öğrenmek için ilgili haber spotuna bakalım: “Olaydan sonra 2 oğlunu yanına alan katil koca, annesinin başında bekleyen kızına ise ‘Yardım istemene gerek yok. Anneniz öldü’ dedi.”

Caniliğin bu kadarı fazla değil mi?

**

**

Bu vahşi cinayetler tüm bölgelerimizde ve illerimizde yaşanabiliyor.

Hangisini yazayım?

Geçtiğimiz Ramazan ayında Diyarbakır’da üç kadın hunharca katledilmişti.

Bismil yolunda cansız bedeni bulunan Aygül G. Cinayeti de kocasının bıçak darbeleriyle olmuştu.

Bir haber spotu daha: “Diyarbakır’da, son 3 pazar gününde de kadın cinayetleri yaşandı. Avukat, polis ve ev hanımının hayatını kaybettiği olaylardan ikisinde cani kocalar, eşlerini çocuklarının gözleri önünde katletti. Diyarbakır’da son Ramazan ayının son 3 haftasında 3 kadın cinayeti yaşandı.”

Diyarbakır’da insan hakları aktivisti olarak tanıdığım avukat Müzeyyen, eşinin silahından çıkan 14 kurşunla hayata veda etti.

İnsan hakları için gönüllü olarak mücadele veren o değerli avukat Müzeyyen’in doktor eşi tarafından öldürülmesine inanamamıştım.

Maalesef nice erkekler de eşleri tarafından öldürülüyor. Bazı kadınlar da hayat arkadaşlarını hunharca öldürebiliyorlar. Ancak kadınların işledikleri cinayetlerin sebeplerine baktığımızda, genel olarak erkeklerin ayrıntılarına girmeyi gereksiz gördüğüm çok ağır suçlarının, tahriklerinin neden olduğunu gözlemliyorum.

Sonuç olarak tüm cinayetlere karşı çıkmalı, çare aramalıyız. Bu vahşeti el birliğiyle nasıl durdurabiliriz diye kafa yormalıyız. Bir insanı öldüren, bütün insanları öldürmüş gibidir dinimize göre. Rabbim hepimize hidayet, akıl, şuur, feraset, basiret versin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.