*Batman’ın il oluşunun yıl dönümünde Batman Üniversitesi’nin düzenlediği ‘2. Uluslararası Batman Sempozyumu’ başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İdris Demir ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Boran, Batman’ın ve bölgenin önemine dikkat çekti.

“ÖNEMLİ YAYINLAR ÇIKARDIK”
Batman Üniversitesi’nde iki gün sürecek ‘2. Uluslararası Batman Sempozyumu’ Batı Raman kampüsünde başladı. 60 Akademik çalışmanın yer alacağı sempozyumun açılışında konuşan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir: “Geçen zaman zarfında Batman’a dair eserleri belgelerle ortaya koyduk. Batman halk kültürüne dair ve Dün, bugün, yarın Batman kitabını okurlarla buluşturduk. İlk eserlerden dönüler aldık. Yayınlarımızdaki eksiklikleri de yeni eserlerde gideriyoruz. Üniversite şehre çok şey katar. Bu sempozyumun da kitapçı basılacak. Bin sayfanın üzerinde belge ortaya koyduk. Dengbejlerden tutun da çiroklara kadar çalışmalar gerçekleştirdik. Batman ve ilçelerine yönelik her alanda akademik çalışmalar gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” dedi.

“DİCLE VE BOTAN BÖLGESİ
TOPRAKLARI ALTIN DEĞERİNDE”
Sempozyumun açılış paneline katılan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Boran ise bölgenin önemine dikkat çekti. Boran, özetle şöyle konuştu: “Bir beldenin asıl zenginliği içinde barındırdığı maddi-maneviler topluluğudur. Bu yoksa o yerden bir şey almanız mümkün değildir. İbni Haldun diyor ki ‘Coğrafya kaderindir’, bunu bilmek lazım. Botan ve Dicle vadisi altın değerinde topraklardır. Bölgeyi, Batman’ı, Diyarbakır’dan, Şanlıurfa’dan, Bitlis’ten ayırarak tanımlayamazsınız. Burası bir bütünün parçasıdır. Kozluk ilçesi gelecekte il olsa Batman ile olan kültürel bağını koparacak mı? Hayır. Batman ve bölge Hz. Ömer zamanında fethedilmiş. Fetihte sonra Siirt, Silvan, Amid gibi merkezlerden oluşan ve bu merkezlerin oluşturduğu Mezopotamya’nın kuzeyine genel olarak ‘Diyarbekir’ denmiş. Orta Çağ’da bu bölgenin adı Diyarbekir’dir.”

“ŞEHRİ İÇİNDEKİ ŞAHSİYETLER ŞEHİR YAPAR”
Prof. Dr. Boran, şöyle devam etti: “Bu coğrafyada birikim olarak Şanlıurfa’nın verdiği önemli katkı var. Diğeri Mekke ve Medine’den sonra sadece Anadolu’da var. 25 Sahabenin medfun olduğu Diyarbakır var. Bir diğeri ise Veysel Karani hazretleri var bu bölgede. Yine Dilmaçoğlu beyliğinin başkenti de Erzen burada. Özetle şehirleri şehir yapan içindeki şahsiyetlerdir. Bu bölgede de çok önemli şahsiyetler yer almıştır.”

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL