*Batman’ın Gercüş ilçesinde yaklaşık 40 yıldır yayık ayran yapan Yunus Turan, Batman-Mardin yol güzergahında yolculuk yapanlara tadına doyum olmayan ayran ile gözleme sunuyor. Turan, “Bu rampadan geçenler mutlaka yayık ayranı tadıyor” diyor.

AYRANIYLA BİLİNEN RAMPA

Özellikle kış aylarda Gercüş ile Midyat ilçeleri arasındaki rampada ağır iş makineleri ile kamyon sürücülerinin çile çektikleri Ayrancı rampası, bahar ve yaz aylarında yoldan geçenler için de aynı zamanda dinlenme noktası. 40 Yıla yakındır yayık ayranı rampadan geçen araç sürücülerine sunan 51 yaşındaki Yunus Turan, bir de yörenin ünlü gözlemesini yapıyor. Yıllar öncesinde Gercüş rampasında tanker sürücülerine su satan Turan, sonradan yaptığı bol köpüklü yayık ayranıyla Batman-Mardin arasında yolculuk yapanlara,tezgahında hazırladığı gözlemeyi de sunuyor. Müşterilerini dev kayalıkların gölgesinde ağırlayan Turan, Ayrancı rampasının öyküsünü Batman Çağdaş’a anlattı.

“14 YIL EŞEK SIRTINDA AYRAN TAŞIDIM”

Gercüş’ün ünlü ayrancısı Yunus Turan, şunları kaydetti: “Henüz çocuktum, rampa çevresinde kuzu otlattırdım. Yoldan geçen kamyonlara ilgim vardı. Bir gün, bir kamyon sürücüsü rampada durdu, bana ‘soğuk suyun var mı?’ dedi. Hemen su getirdim, bana para verdi. ‘Burada su sat, kazanırsın’ diyen o kamyon sürücüsünün konuşması bana yeni bir iş alanı yarattı. Önce su satarak başladığım bu işte ışık gördüm. Tanker sürücüleri ‘ayran getir’ dediler. Yayık ayranı satmaya başladım. 14 Yıl süreyle eşek sırtındabu rampaya ayran taşıdım. Sonradan araba aldım. Kayalıkların çevresini su taşıma suyu ile yeşillendirdim. Bu rampanın adı ‘Ayrancı’ denilince mutlu oluyorum. Günde ortalama 50 kilonun üzerinde ayran satışı yapıyorum.” (A.Erin)