*Boğulma vakalarının risk haritasını da paylaşan Vali Canalp; “Birinci derece boğulma vakaları bölgelerini Batman Barajı, Malabadi Bölgesi, Bıçakçı-Şerbetli-Doluca ve Balpınar yani Batman Çayı oluşturuyor” diye konuştu.

“ÇALIŞMALAR YOĞUNLAŞACAK”
Batman’daki boğulma vakalarının önüne geçilmesi için Valilik koordinasyonunda ‘Suda Boğulma Vakalarını Önleme Komisyonu’ kuruldu. Basın toplantısında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Ekrem Canalp: “Valiliğimiz, ilçe Kaymakamlıkları ve 20 kamu kurum kuruluşlarının da yer aldığı ‘Suda Boğulma Vakalarını Önleme Komisyonu’ kuruldu. Bu komisyonlar Ekim ayı sonuna kadar saha da görev yapacak. Batman boğulma olayları risk haritasında en belirgin şekilde görülen birinci derece boğula vakaları; Batman Barajı, Malabadi Bölgesi, Bıçakçı-Şerbetli-Doluca ve Balpınar yani Batman Çayı bölgesi. İkinci derece riskli yerlere baktığımız zamanda Garzan Çayı ve Ilısu Barajı’nın risk teşkil ettiği belirgin bir şekilde gözlemlendi. Bu alanlar üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZI HAVUZLARA GÖNDERELİM”
Vali Canalp, şöyle devam etti: “Çalışmalar kapsamında vatandaşlarımızın telefonlarına uyarı amaçlı SMS mesajları gönderiliyor. Bu SMS mesajları içerisindeki ehemmiyette çocuklarımızı uyaralım konusudur. Ayrıca Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz 2023 yılı içerisinde 17 bin evladımıza yüzme eğitimi vermiştir. Bu eğitimlere bu yılda aynı şekilde devam edilecektir. Valiliğimizce ‘Köylerde yüzme bilmeyen kalmasın’ kampanyası düzenliyoruz. Şehirdeki evlatlarımıza olduğu gibi köylerimizdeki çocuklara da yüzme eğitimi veriyoruz. Şehir merkezimizde 3, beş ilçemizin her birinde de birer tane olmak üzere toplamda 8 adet portatif yüzme havuzumuz var. Çocuklarımız ve gençlerimizi serinleme amaçlı bu havuzları kullanmaya davet ediyorum.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL