FISTIK GİBİ ÖNLEM

‘Yeşil altın’ olarak adlandırılan fıstık hasadının yaklaşmasıyla Batman’ın çevresindeki fıstık tarlalarında önlemler de arttı. Batman merkeze bağlı Çevrimova köyünde 20 yıldır fıstıkçılıkyapanMizbah Bingöl, evinde gelişen teknolojiyi kullanarak kamera ile hırsızlara karşı fıstık bahçesini izliyor. Hasat dönemi öncesinde ilaçlama çalışmalarının tamamlandığını belirten Bingöl, “Bu yıl dolunun vurduğu fıstık bahçeleri de var ama 40 dönümlük alandan 3.5 ila 4 ton civarında fıstık bekliyoruz. Hasat döneminde hırsızlık vakalarına karşı önlem amaçlı çevremizde birçok çiftçi kamera, dürbün ve dron ile izleyerek denetliyor” dedi.

“KAMERA CAYDIRICI OLDU”

Önceki yıllarda fıstık bahçelerindeki ağaçlardan fıstık toplamaya çalışanları bekçilik yapanların havaya açtıkları uyarı ateşleriyle uyardığını belirten Bingöl, “Fıstık bahçelerinin çoğundaki konutlarda kamera sistemi var. Bu da hırsızlık vakaları için caydırıcı oldu. Tanımadığımız ya da şüpheli gördüklerimizi Jandarma’ya bildiriyoruz. Hırsızlarla baş etmenin en iyi yolu kamera oldu. Daha önce komşu köylerdeki fıstık arazilerinde hırsızlık yaşanıyordu. Birkaç yıl öncesinde kamera sistemini getirdim, benden sonra da birçok üretici, bu yönetim sayesinde rahat nefes aldı. Çiftçi, gelişen teknolojiyle birlikte bahçesini 7-24 izleme imkanına kavuştu” diye konuştu.

“FISTIĞI TARLADA SATIYORUZ”

Fıstıkta bu yılın ‘var yılı’ olması nedeniyle rekoltenin yüksek beklendiği Batman Ovası’nda hasat dönemi yaklaştıkça, çiftçi tarlada çalıştıracak eleman da bulamıyor. Gaziantep, Şanlıurfa ve Siirt’ten fıstık tüccarlarının fıstık bahçelerinde ürünlerini aldığını ifade eden fıstık üreticisi Mizbah Bingöl, şunları kaydetti: “Geçen yıl tarlada kilogramını 320 liradan sattığımız fıstığıma bu yıl 420 TL bekliyoruz. Katma değeri yüksek olan bu ürün, son yıllarda Batman Ovası’nda çok sayıda çiftçi yöneldi. Batman’ın Ovası’nın neredeyse 3’te biri fıstığa dönüştü. Şimdiden günlük 1.500 TL verdiğimiz halde çalıştıracak işçi bulmakta zorlanıyoruz.”

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL