Günümüzün en önemli toplumsal kurumlarından biri haline gelen ‘medyanın’ kapsama alanı, hayal gücümüzü zorlayacak bir hızla genişlemiş durumda. Sadece günlük hayatımızda değil sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik alanda medyanın çok önemli bir yeri olduğu tartışmasız kabul görüyor.

Geleneksel medya ile internet medyasının birlikte yürüdüğü bir süreçten geçiyoruz. Vaziyet böyle olunca da ‘doğru bilgiye’ ulaşmak önem arz ediyor. Başka bir ifadeyle güvenilir haber kaynaklarına artık daha çok ihtiyaç duyuyoruz.

Medyanın önemine bir kez daha vurgu yaparken, bugün başta Batman, ardından bölgemiz ve de ülke genelinde sınırlı sayıda yayın organının görebileceği bir günü yaşıyoruz…

Petrolün var ettiği Batman’ın hafızası konumundaki şehrin ilk günlük gazetesi Batman Çağdaş, bugün 10 bininci sayısı ile karşınızda…

Büyük bir onur, büyük bir gurur…

Bu onur ve gurur sadece gazeteyi bugünlere taşıyanlara ait değil, tüm Batmanlılara aittir…

Bir yayın organı için bırakın 10 Bin rakamını yazmayı, telaffuzu bile bir o kadar güç...

Bin değil, üç bin değil, beş bin değil, tam 10 Bin sayı…

Pazar hariç olmak üzere ve yaşadığı talihsizlikler/mağduriyetler bir kenara, 10 bin gün Batman’a ‘haber’ sunmak büyük bir emeğin ürünü…

Ülkemizde binlerce yayın organı arasında Cumhuriyet ile yaşıt gazeteler bile bulunuyor. Böylesi köklü yayın organları bir kenara, yerelde gazetelerin 10 bin sayıya ulaşması hiç de kolay değil.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı gazetelerin kuruluşu 60-70 yıl öncesine bile dayanıyor. Fakat birçoğunun ulaştığı ‘sayı’ 10 bini bulamıyor.

Bu bağlamda 1984’te yayın hayatına başlayan ve önümüzdeki Mart ayında 36. Yayın yılına girecek Çağdaş’ın bugünlere ulaşması, kentin tüm dinamiklerinin övünç duyması gereken bir başarıdır.

Demokrasinin olmazsa olmazı bağımsız medya kuruluşları, kamu ve vatandaş arasında oluşturduğu köprüyle önemli misyonlar üstleniyor. Gururla ifade etmeliyim ki Çağdaş, sorumlu gazetecilik şiarıyla bu misyonu yerine getiren ender gazeteler arasındadır.

Bugünlere elbette kolay gelinmedi.

Tehditler, demokrasinin askıya alındığı süreçler, ekonomik sıkıntılar, çevre-mahalle baskılarına rağmen 10 bininci sayımızla okurlarımızın karşısındayız.

Ruhu şad olsun merhum dedem Hüseyin Arslan’ın baskı sektörüne yönlendirdiği merhum amcam Enver Arslan’ın büyük bir ön görüyle kurduğu Çağdaş artık bir marka…

Elim trafik kazasının ardından kaybettiğimiz Arslan’ın ardından gazetenin dümenine geçen duayen gazeteci-yazar Arif Arslan’ın bugünlere taşımakla yetinmediği, her sütununa ruhunu yansıttığı Çağdaş’a nice güzel insan emek verdi… Emeklerini her platformda dile getirdiğim amcalarım Nedim ve Recep Arslan gazetenin en zorlu dönemlerinde alın teri döken isimlerdir…

Bu gazeteye kimler emek vermedi ki…

İsimlerini tek tek bu sütunlara sığdıramayacağım…

Bu yayın organı, bir İletişim Fakültesi gibi onlarca gazeteci yetiştirdi. Birçok emektarı ise bugün kaymakam, doktor ve öğretmenlik gibi mesleklere yöneldi.

Çağdaş’ın elinize ve ekranlarınıza ulaşmasında emek veren tüm personelleri övgüyü hak ediyor. Geçmişten bugüne emek veren tüm Çağdaş emektarlarına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

En büyük şükran ise kuşkusuz halkımıza

Onlar bu gazeteyi okuyarak/takdir ederek bugünlere getirdi.

***

Bugün Çağdaş’ın ‘en özel’ günlerinden…

Okurlarımıza böyle bir günde koca bir çınar haline getirdikleri Çağdaş’la övünmelerini sağlayacak verileri de paylaşmak istiyorum.

Yazının başında da belirttiğim gibi internet medyasının hızla geliştiği bir süreçten geçiyoruz. Artık bırakın bir sonraki günün haberlerinin ‘bayat’ haline gelmesini, saat başı paylaşılan haberlerin bile eskidiği bir dönemdeyiz.

Peki, bu kenti ilk günlük gazeteyle ve ilk ofset baskı sistemiyle buluşturan Çağdaş, teknolojiden geri kalır mı?

Elbette hayır…

Son 10 yılda internet mecrasına yaptığımız yatırım, meyvelerini vermeye başladı.

www.batmancagdas.com, anlık haber paylaşımlarıyla bölgenin en çok tıklanan haber siteleri arasında yer alıyor. Ziyaretçi trafiği, alexa ve google’nin verileriyle belgeli haber sitemiz, Çağdaş editörlerinin büyük özverisiyle anında sosyal medya hesaplarına da yansıtılıyor…

Gururla ifade etmeliyim ki haber sitesi ve sosyal medya hesaplarının toplamıyla Çağdaş'ın takipçileri 100 bini deviriyor…

Rakamlardan da anlaşılaşacağı üzere Çağdaş yerel bir medya kuruluşu kalıbıyla kalmadı, sınırları aşan okuyucu kitlelerine ulaştı…

Yine Batman’daki okurlarımızın yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Adana başta olmak üzere birçok şehirden takip edilen bir gazete kimliğine sahip Batman Çağdaş….

Çağdaş’ın okurları sınırları aştı dedik...

Google verilerine göre Avrupa’dan yüzlerce okur, Çağdaş’ı takip ediyor. Yoğunluğu Fransa ve Almanya başta olmak üzere Çin’den dahi Çağdaş tıklanıyor… Bu veriler gurbetteki Batmanlılarla birlikte diğer okur kitlelerinin doğru bilgiye ulaşmada tercih ettikleri bir seçenek gerçeğini de gözler önüne seriyor. Bu güzel verilerle birlikte birçok cemiyet ve derneğin ulusal çapta düzenledikleri yarışmalarda da aldığı 90 ödülle Batman Çağdaş, kalitesini defalarca kanıtlamış bir yayın organı.

Evet bugün 10 Bininci sayımız ile haklı bir gurur yaşıyoruz…

Fakat 100 bini aşan takipçi kitlemizle de bambaşka bir sevinç yaşıyoruz.

Özetle; 36 Yıl önce ‘Batman’ın gözü, kulağı, dili’ şiarıyla yola çıkan Çağdaş hep yürüdü, hep büyüdü, hep koştu ve bugünlere ulaştı… Koca bir çınar oldu Çağdaş…

Ömrümüz yeter mi bilmem ama Rabbim 20 bininci sayıyı da görmeyi nasip etsin.

Sağlıcakla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.