*Avrupa’daki Batmanlı Ezidi’ler Beşiri’nin Uğurca Köyü’nde temelini attıkları 7 konuttan 5’ini tamamladı. Almanya’da doğan çocuklarını ata toprağıyla buluşturan gurbetçiler mutlu. 

ESKİ YUVADA YENİ VİLLAYA DÖNÜŞ

Avrupa’daki Ezidilerin Uğurca köyüne dönüşleri muhteşem oldu. Yıllar önce Almanya’ya göç eden Batmanlı Ezidiler‘tersinedönüş’ için geldikleri Uğurca(Xorix) Köyü’nde bu yıl temelini attıkları 7 villa tipi konuttan bir bölümü oturulacak hale getirdi.Gurbetçiler, yapmayı planladığı toplam 25 villa ile Uğurca Köyü’nü modern bir yerleşim birimine dönüştürmek istiyor. Köylerin sorunlarına gösterdiği duyarlılığıyla bilinen Vali Ekrem Canalp’ın Ezidilerin bazı köylerini de ziyaret etmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Avrupa’daki UğurcalıEzidiler; “Vali sayın Ekrem Canalp’ın köylerin sorunlarını yerinde görmesi bizi de harekete geçirdi. Bir süredir yapımı devam eden villa tipi konutlar köyün çehresini değiştirdi. Uğurca’nın altyapı ve diğer sorunları içinde destek bekliyoruz” dediler. 

ALMANYA’DA DOĞAN ÇOCUKLARI İLK KEZ KÖYDE

Yapımı süren konutlarla köyün adeta şantiye alanına döndüğünü söyleyen Uğurca Muhtarı Erhan Tağay, kış mevsimi öncesinde yapımı süren konut inşaatlarında çalışmaların hız kazandığını belirtti. Almanya’da doğan çocuklarının köye ‘uyum’ sağlanmaları için de getirdiklerini belirten İbrahim Korkmaz ve İsmail Tulan; “İnşaatı süren villaları Avrupa tarzında yapıyoruz. Almanya’da oturduğumuz konutların benzerini burada hayata geçiriyoruz. Köyde çocuk oyun alanlarının da içinde olacağı park ve diğer sosyal donatıları da projelendirdik. Daha önceleri yaz mevsiminde geliyorduk. Şimdi dört mevsimde de köyümüzdeyiz. Aile fertlerimizle burada mutluyuz. Buranın havası yeter” diye konuştular. (Haber Merkezi)