*Bayram’a iki hafta kala ayakkabı sektöründeki fiyat artışı vatandaşları ayakkabı tamircilerine yöneltti. Ayakkabı satıcıları, 800 TL ile 2500 TL arasında değişen kundura ve spor ayakkabı satışlarında düşüş olduğunu söyledi. Ayakkabı satıcıları, zorunlu olmadıkça vatandaşların yeni ayakkabı almadığını belirterek; “Daha çok kadın ayakkabıları satılıyor” diyorlar. 

BAYRAMLIK AYAKKABILAR VİTRİNDE AMA…
Kurban Bayramı’na iki hafta kala Batman’ın Ulu Cami çevresindeki ayakkabı satıcıları, vitrinlerini kundura ve spor ayakkabılarla renklendirdi. 11 Yıldır Ulu Cami sokağında ayakkabı satışı yapan Ramazan Kaplan; “Bayramlık ürünlerimizi vitrine çıkardık ama henüz beklediğimiz satışlar olmadı. Ayakkabıları da uygun fiyattan satıyoruz. Normal bir ayakkabı 800 TL’den başlıyor, 2500 liraya kadar çıkıyor. Ne yazık ki getirdiğimiz ürünlerde henüz umduğumuz satışı yapamadık. Eskiden kar marjı iyiydi ama şimdi sattığımız ürünün yerini dolduramıyoruz” diye konuştu.

DAHA ÇOK KADIN AYAKKABILARI SATILIYOR
Kaplan, şunları kaydetti; “Vatandaşlar ayakkabı fiyatını soruyor ama pazarlığa gelince almıyor.  Daha doğrusu birçok kesim mecburi olmadıkça da yeni ayakkabı almıyor. Eskimiş ayakkabısını tamire götürüyor. Eski ayakkabıları onarımdan geçiren bazı vatandaşlar, haklı olarak da ‘Neden yenisini alayım’ diyor. Oysa eski bayram arifelerinde iki çift ayakkabı alan müşterilerimiz de oluyordu. Eski satışları mumla arar olduk. Erkek kundura ve spor ayakkabılarından çok kadın ayakkabılarını satıyoruz. Erkek müşterilerimiz daha çok ayakkabı tamircilerine yönelince ister istemez satışlarımızda düşüş oldu.”

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL