**Batman’ı gümüş, bileklik, yüzük ve takıda markalaştırdıklarını belirten Zeki Necati Turan: “Meslekte 41 yılım, 18’i altın işlemecilikle, 23 yılı da gümüşçülükle geçti. Batman’da kuyumculuk, gümüşçülük ve takı geleneği eski Mezopotamya kültürüne dayanıyor” dedi.

KAPALI ÇARŞI’DAN BATMAN’A DÖNÜŞ
Batman Cumhuriyet meydanında 20 yıldır geleneksel el sanatının yaşatıldığı Zeki Gümüşçülük, takıda Batman’ı markalaştırdı. 2003 Yılında İstanbul Kapalı çarşıdaki kuyumculuk ve gümüşçülük atölyesini Batman’a getiren Zeki Necati Turan, 41 yıllık mesleğinin öyküsünü anlattı. Batman’da geleneksel el sanatlarından birinin de ‘telkari’ olduğunu belirten Turan: “Meslekteki 41 yılımızın 18’i altın, diğer yıllarında ise gümüş işlemekle geçti. Özellikle yüzük, kolye, kemer, hızma ve telkari sanatında iddialıyız. Bölgede kemerden gerdanlığa, hızmadan hal hala kadar gümüş telkari ürünlerini atölyemizde üreten tek yeriz” dedi.

“TAKIYI SEVDİRDİK”
Kaybolmaya yüz tutan telkari sanatının yaşatılması için altın-gümüş işleme atölyesinde öğrencilere belirli aylarda kurs da açtıklarını belirten Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gümüş, kolye ve telkari gümüşün yanı sıra Batmanlılara takıyı da sevdirdik. Lazer makinemiz tüm takıları işleyebiliyor. Takıları lime lime işleyerek müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Telkari gümüş takılar özel sipariş verilerek de üretilebiliyor. İki merkezimizde takılara bakıp yerli-yabancı konuklarımıza dünden günümüze gelenek geleneksel el sanatlarıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” (Zinet GÜLER)