**Hasankeyf ile Gercüş arasındaki bağlantıyı sağlayacak 1276 metre uzunluğundaki tünel  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferanslı katılımıyla hizmete açıldı. Canlı bağlantıyla mesajlar veren Erdoğan; “Batmanlı girişimcilerimizden de yeni yatırımlarla kendilerine sunduğumuz bu imkanları değerlendirmelerini bekliyoruz. Medeniyetin, tarihin, kültürün, petrolün şehri Batman’ın önündeki fırsatları kullanacağından şüphe duymuyorum” dedi.

AÇILIŞA BAKAN KATILDI
Batman’ın Hasankeyf ilçesinde Gercüş ilçesi ve diğer yerleşim birimleriyle ulaşımı kolaylaştıracak gidiş-dönüş toplam 1276 metre uzunluğundaki tünel ve bağlantı yolları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’un videokonferanslı bağlantısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla açıldı. Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Karaismailoğlu; “Yalçın dağları tünellerle derin vadileri viyadüklerle açtık. 5 Kilometrelik tünel uzunluğunu tam 13 kattan fazla artırarak 663 kilometreye çıkardık. Şu anda da 456 kilometrelik tünel inşaatında da yapım çalışmalarımız hızla sürüyor. Bakanlık olarak Türkiye genelinde 5 bine yakın şantiyemiz, 700 bine yakın çalışma arkadaşımızla nice başarılar için ‘durmak yok, yola devam’ ilkesiyle faaliyetlerimize devam ediyoruz. 81 ilimize yatırımlarımızla ilk günkü motivasyonla çalışmalarımız devam ediyoruz. Bu vizyonun bir parçası olan Hasankeyf tünelimizin inşa çalışmalarını başarıyla tamamlayan işçisinden mühendisine tüm çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

ERDOĞAN; “2.5 YILDA 910 MİLYON TL’YE MAL OLDU”
Açılış törenine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı olarak videokonferans yöntemiyle bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise mesajlar verdi. Erdoğan; “Yeni Hasankeyf ile Gercüş arasındaki yolu bölünmüş yol kalitesiyle inşa ederken, Üçyol boğazı geçişini de tünelle sağladık. Bu kapsamda planlanan 39,4 kilometresiyle bugün açılışını yaptığımız tünel ve bağlantı yolları tamamlanmıştır. Halen inşası da süren yolların bitmesiyle Batman’ın ilçeleri ve bölgedeki diğer yerleşim yerleri arasında hızlı, güvenli ve konforlu bir yolculuk temin edilmiş olacak. Yaklaşık 2,5 yılda 910 Milyon liralık bir yatırım tutarıyla hayata geçirdiğimiz tünelin ve yolumuzun Hasankeyf’imize kazandırılmasında emeği geçen başta değerli Bakanım ve herkesi tebrik ediyorum” dedi.

“BATMAN, ÜRETİM VE İHRACAT
ŞEHİRLERİNDEN OLACAK”
Batman’ın önündeki fırsatları değerlendireceğine inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti; “İnşallah hem barajımızın hem bölgemize kazandırdığımız altyapının gücüyle tüm ilçeleriyle Batman’ı ülkemizin önde gelen üretim, istihdam ve ihracat şehirlerinden biri haline getireceğiz. Bunun için biz Hükümet olarak kendi üzerimize düşeni yapmanın gayreti içindeyiz. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, tarımdan sosyal desteklere kadar her alanda ülkemize asırlık hizmetler kazandırmaya devam ediyoruz.”

BATMANLI GİRİŞİMCİLERE SESLENDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti; “Batmanlı girişimcilerimizden de yeni yatırımlarla kendilerine sunduğumuz bu imkanları değerlendirmelerini bekliyoruz. Medeniyetin, tarihin, kültürün, petrolün şehri Batman’ın sanayisi, tarımı ve ticaretiyle önündeki fırsatları kullanacağından şüphe duymuyorum. Ülkemizi ve bölgemizi varlık içinde yokluğa mahkum etmek, bunun için uğraşanların derdi ne sizsiniz ne de evlatlarımızın geleceği. Onlar kirli hesapların, karanlık odakların, sinsi hayallerin peşindedir. Biz ise ülkemizin tamamını kalkındırarak, zenginleştirerek ve büyüterek Türkiye’nin Dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasında olması için çalışıyoruz.” (Reşat Yiğiz)