*Batman’ın Kocalar Köyünde düzenlenen ‘2. Ürün Ayçiçeği Hasat’ Şenliğinde konuşan Vali Ekrem Canalp,  ayçiçeğinin yöreye en uygun ürün olduğunu belirtti. Hasat için biçerdöverin başına geçen Vali Canalp, “Topraktan daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız çift ürüne yönelin” dedi.

FESTİVAL VE ŞENLİK ZAMANI

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, Kocalar Köyü'nde  “2.Ürün Ayçiçeği  Hasat Şenliği” programında çiftçilere seslendi, bölgenin ayçiçek ürünü için ideal bir yer olduğuna işaret eden Vali Canalp; “Ayçiçeği açısından bu bölge son derece uygundur. Ayçiçeğinin belli türleri bu bölgede ekildiği zaman, gayet güzel sonuçlar verir. Onun için de öncü çiftçilerimize ihtiyacımız vardır. Buradan Kocalar Köyü çiftçilerini kutluyorum” diye konuştu. 

“TOPRAĞI ZENGİNLEŞTİRECEĞİZ”

Batman İl Tarım ve Orman Müdürü  Mustafa Şanverdi,  İl Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Kudbettin Tekin, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Abdulbaki Aşar,  Kocalar Köy muhtarı  Hüsnü Çam ve  üreticilerin de katıldığı törende Batmanlı çiftçileri ikinci ürüne davet eden Vali Canalp, “Her zaman söylüyorum çift ürün ekeceğiz, çift ürün elde edeceğiz. Sadece üründen dolayı çifte kazanç elde etmeyeceğiz, toprağı da çeşitlendirip, zenginleştireceğiz. Aynı zamanda vahşi sulamadan da vazgeçeceğiz” dedi.

YENİ GELİR KAPISI AYÇİÇEĞİ

Biçerdöverin başına geçip hasat da yapan Vali Canalp, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Biz sadece ham madde üreticisi de olmayacağız. Biz pamuk üretiyoruz ama pamuğu pamuk olarak satıyoruz. Sadece pamuğu, pamuk olarak satmayacağız, ham madde üreticisi olmayacağız. Katma değeri de Batman’da, bu bölgede bırakacak yatırımlar yapacağız. Yapacağımız yatırımlardan biri tekstil kenttir. Tekstil kenti kurduğumuz zaman bölgenin pamuğu nihai ürün, elbise haline getirip bunu hem ihracata hem de iç piyasanın ihtiyaçlarına sunmuş olacağız. Dolayısıyla katma değer Batman’da kalmış olacak.” Tarım İl Müdürü Mustafa Şanverdi ve Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş’in konuşmalarının ardından Kocalar köyünde, konuklar ağırlandı.