Geçmişte de yaz mevsiminde petrol emekçileri serin bölgelerin yolunu tutardı. Elazığ-Sivrice’deki  TPAO kampı, petrol emekçilerinin akınına uğrardı. Bir zamanlar moda tutkunu Site gençliği, Ekonoma’nın etrafındaki Hergele meydanında bir araya gelip sohbet ederdi. Batman’ın ilk liselerinden ve daha önce ‘Sanat Enstitüsü’ olarak açılan EML’nin öğrencileri resmi bayramlarda bando takımıyla da dikkatleri üzerine toplardı. İşte Batman’ın 1970’li yıllarından bir kesit siyah-beyaz kare.

KABUĞUNA SIĞMAYAN GENÇLERDİ

Bu fotoğraf karesi 1970’li yıllarda Gençlik ve Spor Bayramı’nın yapıldığı TPAO’nun emektar stadında çekildi. 1970-80’li Yıllarda Uzak Doğu sporunu Batman’a getiren üç liseli genç, ayrılmaz bir parçaydı. Halen yaşamını Almanya’da sürdüren Ressam Behçet Tikit, bir süre önce kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Mali Müşavir Kemal Şendur ve Kemal Ayhan 1970’li yıllarda Endüstri Meslek Lisesinin beden eğitimi öğretmeniyle bayramda bu pozu vermişti. Yaklaşık 50 yıl önce TPAO stadında çekilen bu siyah-beyaz kare de stadın fiziki yapısı da değişti, o eski bayram törenlerinin adresi de.

Sivrice Kampı

SİVRİCE KAMPI PETROLCÜLERİ BULUŞTURURDU

Geçmişten günümüze yaz mevsimi geldi mi Batman kavurucu sıcaklarla buluşur. Bir zamanlar TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün, Elazığ-Hazar Gölü kenarında kurduğu Sivrice tesisleri, petrol emekçilerinin tatillerini geçirdiği yerdi. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü eski çalışanları, yaz tatili geldi mi aileleriyle birlikte Sivrice kampının yolunu tutardı. Personelin çocukları da Hazar Gölü’nde teknelerle serinlemeye çalışırdı. Son yıllarda hızla küçülen TPAO, bir zamanların gözde mekanını Elazığ Valiliğine hibe etmişti. Petrolcülerde son yıllarda o mekandan mahrum kaldı. Yıllar önce teknede serinleyen eski petrolcülerin karedeki bu çocukları, şimdilerde 45-50 yaş aralığında. 

Siteli Gençlik

HERGELE MEYDANINDA HATIRA KARE

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü tesislerinin olduğu Site Mahallesi’ndeki gençlerin birlikteliği ve berberliği konuşulurdu. Sosyal aktivitelerde bir arada olan Siteli gençlik, eski alışveriş merkezi olan Ekonoma binasının etrafındaki ‘Hergele’ meydanında buluşurdu. Dini bayramlar ile özel günlerde hatıra kareler çeken Siteli gençlik, TPAO’nun sosyal tesislerinde günün büyük bölümünü geçirirdi. 1970’lerin Modasını da takip eden eski Siteli gençlik, geniş yakalı gömlek ve ispanyol paça pantolonları tercih ederdi. Bu siyah-beyaz karede yer alan simaların çoğu şimdilerde Batman dışında yaşıyor.

Sanat Üniversitesi

SANAT ENSTİTÜSÜ’YDÜ, EML’YE DÖNÜŞTÜ

1968-69 Eğitim öğretim yılında açıldığında adı ‘Sanat Enstitüsü’ okulu olan eğitim yuvası daha sonra Endüstri Melek Lisesi adını almıştı. Halen Turgut Özal Bulvarında yıllar öncesi ekilen ağaçlarla ön bölümü küçük ormanı andıran Batman eski liselerinden EML, gözde eğitim yuvasıydı. 1970’li Yılların başarılı öğrencileri ve örnek eğitimciler her alanda parmakla gösteriliyordu. 1972 Yılının Gençlik ve Spor Bayramı’nda Endüstri Meslek Lisesi’nin bando bölümünden Atilla bey ve Adnan Çoban eski eğitimci Cahit Yeşilbaş ile okul bahçesinde bu pozu vermişti. Şimdilerde eski hizmet binası yıkılırken, okulun ön bölümündeki bahçe alanında ağaçlar ise kök salarak yıllara meydan okuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ