İşte Batman’ın dününe dair birkaç fotoğraf karesi daha.

BATMAN’A İLK FAST FOOD’U O GETİRMİŞTİ

Baran ailesinin fertlerinden iş insanı Mücahit Baran, 2000’li yılların ortalarında Batman’da girişimciliğiyle ön planda olurdu. Eski Tekel Caddesi olarak bilinen şimdiki Gülistan Caddesi’nde açtığı Fast Food yemek salonu, o dönemlerde ilgi görmüştü. Bir süre Batmanlıları Fast Food’la buluşturan Baran’ın konukları arasında ünlü sanatçı Latif Doğan ve Nihat Hatipoğlu da yer almıştı. Genç iş insanı Baran, daha sonra farklı sektörlerde petrol kentine hizmet etmişti.

YÜZME HAVUZLARINDA KURSLAR OLURDU

1980’li Yılların ortalarında her yaz mevsimi geldi mi TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün gelenekselleştirdiği havuzlardaki yüzme kursları büyük ilgi görürdü. TPAO’nun efsane Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, TPAO’nun eski Spor Şefi Şehmus Öney’e yüzme kurslarının açılması için talimat verirdi. Yıllarca TPAO’da Hukuk Müşaviri olarak görev yapan ve bir süre Petrolspor As Başkanlığını da yapan Avukat merhum Ata İnci, yine Petrolspor’un unutulmaz futbolcularından Salih Eren, TPAO eski Spor Şefi Şehmus Öney ve aslen Şanlıurfalı olan yüzme antrenörü Sabri Hoca, 1 Nolu yüzme kursunda dereceye giren minik öğrencilere madalyalarını verirken, objektiflere böyle yansımıştı. Bu karede yer alan simalardan Yamaç, İnci ve Eren, uzun bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu.

YÜZME HAVUZLARININ SORUMLUSU BEKÇİLERDİ

Geçmişten günümüze kavurucu sıcakların her yaz mevsiminde etkili olduğu Batman’da, TPAO’nun havuzlarının çevresi gece yarılarına kadar gençlerin akınına uğrardı. O dönemlerde özel güvenlik elemanları yerine bekçiler görev yapardı. Park Restoran bitişiğindeki 2 Nolu TPAO havuzu gece yarısı 24.00’a kadar açık tutulurdu.  O havuzların kenarlarında nişan ve düğün törenleri de yapılırdı. TPAO’nun emektar bekçilerinden Yusuf’un gençlerle çektiği siyah-beyaz karede yer alan eski Siteli gençlikten bazı simalar: “Üner Ataman, ‘Batu’ lakaplı Vahap Şimşek, Tuna Durmaz, Edip Çiçek, Metin Demirdağ, Arif Yurttaş, Şaban Yılmaz, Recep Yılmaz, Ender Ataman, Yusuf Kırşan ve Hakan Adıgüzel.”

ÜÇÜ DE KALBİNE YENİK DÜŞTÜ

Karedeki bu üç simanın da gençlik yılları TPAO tesislerinin bulunduğu Site Mahallesi’nde geçti. Zeki Erken, 1986 ile 1994 Yılları arasında Batman Petrolspor’un file bekçiliğini yaptı. Bir zamanların başarılı futbolcusu Zeki Erken’in yakın arkadaşlarından biri de eski Mali Müşavir ve akrobasi hareketleriyle resmi bayramların renkli siması Kemal Şendur’du. Futbol tutkusu olmasına rağmen daha çok Batman’da giyim sektöründe hizmet veren Nihat Gönülaçar da gençlik yıllarında Site semtinin müdavimlerindendi. 1980 Öncesinde Site’deki havuz kenarında hatıra kare çeken bu ayrılmaz üçlü geçirdikleri kalp krizi sonucu erkenden yaşama veda etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ