ŞİRİNEVLER SEMTİNİN GENÇLERİ

Yıl, 1986. Yer, şimdiki Turgut Özal bulvarı ‘Basın Kavşağı’ndaki Bulvar iş merkezinin önü. Yıllar önce bu kavşakta Öz Diyarbakır kahvesi vardı. Şirinevler Mahallesi’nde oturan gençler hafta sonu oldu mu soluğu bu kahvede alırdı. Kahvedeki sandalyeleri yan yana dizen gençler, şimdilerde de olduğu gibi kentin en hareketli güzergahından geçenleri seyrederdi. Siyah-beyaz karede yer alan Kurtalanlı öğretmen Sezai, yıllar önce yaşama veda etti. İş insanı Mahfuz Pekince, inşaat sektöründe çalışıyor. Feyzi Tunç, Belediye’den emekli oldu. Talat Aslan’ın yanında oturan İbrahim Hiçyılmaz ise İstanbul’a yerleşti. Adnan İstek, bir kurumdan emekli oldu. Ressam Behçet Tikit ise Almanya’da yaşamını sürdürüyor. BOTAŞ’ta çalışan Mehmet ise geçirdiği trafik kazasında yaşama veda etti. Şirinevler semtinde oturan o simalar, aynı zamanda modayı takip ederdi, giyimleriyle filinta gibi gençlerdi.

LİSELİ GENÇLERİN AVCILIK TUTKUSU

1980 Yılı öncesinde Batman Lisesi’nde eğitim-öğretim gören Batman Lisesi eski öğrencilerin ‘Avcılık’ hobisi vardı. Batman merkeze yakın köyde oturan Ali Bayat, ressam Behçet Tikit ve iki arkadaşıyla çıktıkları avda bu pozu vermişti. 44 Yıl önce Batman Havalimanı yakınındaki bir köyde av tüfekleriyle bu hatıra karede yer alanların bir bölümü Batman dışında yaşıyor.

SİTE’DE İKİ OKUL BİR ÇATI ALTINDAYDI

1955 Yılında Batı Raman’daki petrolcü aileler Site Mahallesi’ne yerleşmişti. O dönemlerde Site’de oturan petrolcü ailelerin çocuklarının eğitimi için yapılan ilkokul ve ortaokula Batman’ın diğer mahallelerindeki öğrenciler de eğitimlerini sürdürüyordu. Site Camisindeki alanın karşısında iki eğitim yuvası vardı. Biri Atatürk İlkokuluydu, diğeri ise Petrol Ortaokuluydu. Ortaokulun Müdürlüğünü ise uzun yıllar Diyarbakırlı eğitimci ve sonradan Avukat olan Mehmet Yıldız yapmıştı. Eski İlkokul binası tek katlıydı. Sınıfların ortalama mevcudu ise 55-60 kişilikti. Ortaokuldan mezun olan öğrenciler ise Batman Lisesi’nin yolunu tutardı. İşte 1970’li yılların başında Petrol Ortaokulu bahçesinde hatıra kare çeken eski ortaokul öğrencileri.

 ŞİVAN’A SÜRPRİZ YAPAN RESSAMDI

Uzun yıllardır yaşamını Almanya’da sürdüren Batmanlı  Ressam Behçet Tikit, çocukluğunda şarkılarıyla büyüdüğü Kürt sanatçı Şivan Perwer’e sürpriz yapan ressam olmuştu. Şivan Perwer’in portresini çizen Tikit, Almanya’nın bir şehrinde konser veren Şivan’ın yanına giderek portresini armağan etmişti. Şivan Perwer, o anda portresine bakarak şaşkınlığını bir süre üzerinden atamamıştı ve Batmanlı ressam Tikit’e teşekkür etmişti. Bir zamanların ünlü sanatçılarının Avrupa’daki turnelerini takip eden Ressam Behçet Tikit, popüler sanatçı Müslüm Gürses için de yaptığı portreyi sahnede sunmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ