İşte TPAO’da iz bırakan o eski simaların bulunduğu bir kesit kare.

VALİ VE KAYMAKAM PETROLCÜLERİN YANINDAYDI

1982 ile 84 Yılları arasında Siirt Valiliğini yapan isim Erol Akdoğan’dı. Akdoğan, bir zamanlar bölgenin lokomotifi olan TPAO’nun her etkinliğinde yer alırdı. Yıllar önce TPAO’nun gözde mekânı 1 Nolu Misafirhane’ydi. O küçücük misafirhanenin dili olsa da 1954’ten 2010 Yıllarına kadar ağırladığı konukları anlatabilse. 1982 Yılında TPAO’nun kuruluş yıldönümünün kutlandığı yer 1 Nolu Misafirhaneydi. TPAO’nun ‘Efsane Bölge Müdürü Mehmet Yamaç’ın yanında oturan Siirt Valisi Erol Akdoğan’dı... Vali Akdoğan ile TPAO eski Bölge Müdür Muavini Sıtkı İlker’in yanında oturan isim ise Batman Kaymakamı Hayrullah Yıldız idi. Bir zamanlar disipliniyle bilinen TPAO eski Bölge Müdür Yardımcılarından Adnan Gümüştaş’ın da katıldığı o törende güvenlik amirliği yapan merhum Sadi Özbeden de ünlü konuklar arasındaydı. 43 Yıl önceki TPAO’nun kuruluş yıldönümünde yer alan bu simaların bir bölümü yaşama veda etti. Geride ise bu siyah-beyaz kare kaldı.

İŞTE EMEKTAR PETROL MÜHENDİSLERİ

1970 ile 1990 Yılları arasında TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan petrol mühendislerinin çoğu Batman’dan ayrılalı yıllar oldu. Bir zamanlar Site Mahallesi’nde oturan eski petrolcülerin dayanışması görülmeye değerdi. TPAO eski Bölge Müdürleri’nden Talat Atalay, eski petrol mühendisi Abdurrahman Yaşar, Alaattin Mete, Mesut Büyükbay, Deniz Tatlı, Mustafa Baykal ve Erdal Ahıska’nın da aralarında bulunduğu eski petrol mühendisleri, eşleriyle birlikte özel günlerde de 1 Nolu Misafirhanede bir arada olurdu. Batman Lisesi’nde eğitimcilik yapan Münevver Tengiz, Cemile Yasavul ve Feyziye Büyükbay  da aralarında yer aldığı eski petrolcüler 1 Nolu Misafirhanede haftada bir toplanır, TPAO’nun ünlü orkestrası eşliğinde eğlenirdi. Şimdilerde TPAO’da bu aktiviteler tarih oldu.

ESKİ PETROLCÜLERİN DAYANIŞMASI

Yıl, 1980. Yer, emektar misafirhane. TPAO’nun eski 1 Nolu Misafirhanesinde bir etkinlikte bir araya gelen petrol mühendislerinden bir kare. Uzun yıllar Batman’da Bölge Müdür Yardımcılığını yapan Mehmet Ergüder, kısa bir dönem de TPAO Trakya Bölge Müdürlüğü görevinde bulunmuştu. Ergüder’in eşi Serap Hanım da Batman’da eğitimciydi. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde görev yaptıktan sonra Adıyaman’da da uzun bir süre çalışan Ömer Sağlıksever, yaşama veda etti. TPAO eski Makine Mühendisi Hasan Öztürk, eşi Saadet hanım, Kemal Balcı, Ekrem Özcan, Ozan Baygın, eski petrol mühendislerinden Ahmet ve Mehmet bey de 1 Nolu Misafirhanedeki etkinlikte eşleriyle bu pozu vermişti.

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ DERNEK KURMUŞTU

Bir zamanlar TPAO Batman Bölge Müdürlüğü bünyesinde Jeoloji Mühendisleri de yaygındı. Jeoloji mühendisleri Batman’da bir dernek çatısı altında toplanmıştı. Jeoloji de Log mühendisi olan Vedat Şahin, kısa bir dönem TPAO Jeoloji Mühendisleri Dernek Başkanlığı görevinde bulunmuştu. TPAO’nun eski Jeoloji mühendislerinden Erol, Erkan, Hamdi, Yılmaz ve Adnan Eroğlu’ndan oluşan jeologlar TPAO’nun bir etkinliğinde bu hatıra kareyi çekmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ