TEKSTİLİ İLK BATMAN’A GETİREN VALİYDİ

Son yıllarda tekstil sektörünün gizli başkenti olan Batman’da, 17 yıl önce ilk marka firma ‘Hey’ Tekstildi. Hey tekstil ile Güneştekin firmasını tekstilde bir araya getiren Vali Kızılcık, şimdiki Özel İdare Genel Sekreterliğine ait hangarları, tekstil atölyelerine dönüştürmüştü. 2007 Yılında üretime başlayan Hey-Güneştekin firmasının ilk üretimine start veren Vali merhum Recep Kızılcık olmuştu.

YAZ MEVSİMİNDE YÜZME HAVUZLARINI AÇMIŞTI

Bölgede yıllardır akarsuların can aldığı Batman’da 17 yıl önce Vali Recep Kızılcık, olimpik yüzme havuzu başta olmak üzere kurum ve kuruluşlara ait tüm havuzlarını yaz boyunca açık tutardı. Yüzme hocaları gözetiminde öğrenciler yaz tatillerinde olimpik yüzme havuzunda yüzme kurslarında yüzmeyi öğrenirdi. Çay Mahallesi’ndeki yüzme havuzlarını denetleyen Vali Kızılcık ve dönemin Gençlik ve Spor Müdürlüğü görevlileri, objektiflere böyle yansımıştı. Bu karede yer alan eski görevlilerin çoğu emekli oldu, Vali Kızılcık ise hakkın rahmetine kavuştu.

KÖY YOLLARI SICAK ASFALTA KAVUŞMUŞTU

Yıl, 2008. Yer, Yaylıca Köyü’nün Şerbetli mezrası. Grup köy yolunu sıcak asfalt serimine kavuşturan Vali Recep Kızılcık idi. Batman eski Vali Yardımcısı ve şimdilerde Adıyaman Valiliğini yapan Osman Varol, eski Özel İdare Genel Sekreteri Yusuf Karatoprak ve bazı İl Genel Meclis Üyeleri’nin de katıldığı grup köy yolunun asfalt serim çalışmalarının ardından açılış törenine köylüler de katılarak kurdeleyi kesmişti.

SIRA DIŞI BİR VALİYDİ

Batman’da uzun süre görev yapan Valilerden biri de Recep Kızılcık’tı. Batman’ın ücra mahallelerini adım adım gezen Vali Kızılcık, yaşlıların sorunlarını da dinlemeden varoş semtlerden ayrılmazdı. Fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan, 2008 yılında Çay Mahallesi’nde bir yaşlıyla sohbet eden merhum Vali Kızılcık’ın o anını ölümsüzleştirmişti. 2010 Yılı öncesinde Batman’a birçok proje kazandıran Vali Kızılcık, Batman’dan sonra atandığı Trabzon’da da örnek projelerle adından söz ettirmişti. Vali Kızılcık, 2 Ağustos 2014’te yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü. Kızılcık, Batman’da 17 Vali arasında uzun süreyle göre yapan Valilerden biriydi. Batman Organize Sanayi Bölgesine de 2010 öncesinde yurt dışından yatırımcı getiren tek Vali merhum Kızılcık olmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ