SİYAH ÖNLÜKLERE VEDA DÖNEMİ

Bu fotoğraf karesi 1990’lı yılların başında çekildi. Batman’ın ‘İl’ olduğu ilk aylardı. Şimdilerde Batman’ın modern mahallesine dönüşen Tilmerç’teki Demiryol İlkokulunda görev yapan eğitimcilerinden biri de Midyatlı Şehmus Türker’di. Şıklığıyla bilinen Türker, şimdilere Bursa’da yaşıyor. İlkokul öğrencilerinden sadece bir kız öğrenci mavi önlükle fotoğraf çektirirken Türker’in öğrencilerinin çoğu siyah önlüklüydü. DDY raylarının geçtiği Tilmerç Köyü hem Demiryol adını almıştı hem de eğitim yuvasının adına da ‘Demiryol’ ismi verilmişti.

BABASININ İZİNDEN GİDEN ÖĞRENCİYDİ

Aslen Kösetarlalı Mahmut Türk’ün yıllarca Müdürlük yaptığı Tilmerç Demiryol ilkokulunun eski öğrencilerinden biri de Leyla Türk’tü. Evlendikten sonra eşiyle birlikte Van’a yerleşen Leyla Türk, o dönemler okul müdürlüğü yapan Mahmut Türk’ün kızıydı. 1989 Yılının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda taştan yapılı eğitim yuvasının balkonundan öğrencilere şiir okuyan Leyla Türk, alkış yağmuruna tutulmuştu. Leyla Türk ile arkadaşları, şimdilerde 40 yaşın üzerinde.

 AFYONLU EĞİTİMCİNİN FEDAKARLIĞI

Tilmerç Demiryol Köyü’ndeki köy okulunda 35 yıl önce görev yapan eğitimcilerden biri de Mustafa Özkaran’dı. Sinoplu, Afyonkarahisarlı, Mardin ve Batmanlı bazı eğitimcilerden oluşan Tilmerç-Demiryol köyündeki ilkokulda uzun süre görev yapan Afyonkarahisarlı Özkaran, okul müdürü Mahmut Türk ile uzun yıllar görev yapan idealist eğitimciydi. Resmi bayramlarda öğrencilerin bayram sevincine ortak olan Afyonlu Özkaran, başarılı öğrencilerine de çeşitli armağanlar da verirdi.

ESKİ EĞİTİM YUVASINDA NOSTALJİ YAŞADI

Batman’ın eski eğitimcilerinden Mahmut Türk, 2002 yılında Milli Eğitim’den Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne geçiş yapan örnek eğitimcilerdendi. 2020 Yılında emekli olan Türk, yıllarca görev yaptığı Demiryol ilkokulunda nostalji yaşadı. Okul Müdürlüğü yapan Hasan Tileği’nin daveti üzerine eski eğitim yuvasına konuk olan Mahmut Türk, yıllarının geçtiği o taşlı binadan kopmak istemedi. Sıkıntılı bir dönemde okul Müdürlüğü yaptığı Demiryol eğitim yuvasında üç sınıfın olduğu dönemlerden ikili eğitime geçiş yapmanın öyküsünü halen dünmüş gibi hatırlayan Türk: “Mesleğimin en güzel yılları Demiryol eğitim yuvasında geçti diyebilirim” demişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ