Şimdi bu yerleşim birimlerinden ikisi şehrin ortasında kaldı. 1997 Yılında dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, o zamanlarda kurulan Ticaret Borsası’nın çalışmalarına destek vermişti. 7 Ay gibi kısa bir sürede Batman’da sosyal aktiviteleri başlatan Vali Develioğlu olmuştu. Eski şehir stadında konser veren sanatçılara Develioğlu, plaket vermişti. İşte petrol kentinin dününe dair belleklerde yer edinen bazı kareler.

TİLMERÇ KÖYÜ EN MODERN SEMT OLDU

Yıl, 1950. Yer, şimdiki Tilmerç (Demiryolu) Mahallesi. 1949 Yılında eğitim-öğretime kapılarını açan Demiryolu köyü ilkokulu, Batman’ın çekirdeği olan İluh Mahallesi Tepebaşı bölgesinden sonra yapılan ilk eğitim yuvasıydı. 1947 Yılında okul yapım kararının çıktığı köyler; Tilmerç, Aydınkonak ve Binatlı idi. Batman’ın eski yerleşim birimlerinden olan Tilmerç, o dönemler bölgenin en büyük köylerindendi. Köydeki tek beton yapı eğitim yuvasına aitti. Diğer yapıların tamamı kerpiçtendi. 74 Yıl önce Tilmerç Köyü’nün manzarası böyleydi. Şimdilerde Tilmerç, petrol şehrinin en modern semtlerinden birine dönüştü.

Necati Develioğlu-3

TİCARET BORSASI KURUCULARI

Batman Ticaret Borsası, 1990’lı yılların ortalarında kuruldu. Kurucu Başkanlığını Arif Güneş’in yaptığı Ticaret Borsası’nda görev yapan simalar arasında Mehmet Ergül, Turgut Doğan ve Fethullah Hamidi de vardı. Borsa yönetimi, ilk ziyaretini dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu’na yapmıştı. Ticaret Borsası kurucuları, dönemin yöneticilerinden destek görmüştü. Yıllardır Ticaret Borsası Başkanlığını yapan Güneş, Borsaya bina kazandırmıştı. Develioğlu, Batman’ın eski Valilik binasında eski Borsa yönetimiyle birlikte böyle poz vermişti.

Vali Develioğlu

SANATÇILARI ÖDÜLLENDİREN VALİYDİ

Burası eski 16 Mayıs Şehir Stadı. Dönemin Valisi Necati Develioğlu, TRT sanatçılarını konser için  Batman’da ağırlamıştı. Yaz mevsiminde şehir stadında verilen konsere vatandaşlar, adeta akın etmişti. İstanbul ve Ankara’dan Batman’a gelen sanatçılar, alkış yağmuruna tutulmuştu. Vali Develioğlu, ünlü sanatçılara plaket vermişti. Yıllarca profesyonel ve amatör maçların oynandığı, konserlerin verildiği ve resmi bayram törenlerinin yapıldığı eski şehir stadı, Millet Bahçesi’ne dönüştürüldü. Şimdilerde vatandaşlar geceleri serinlemek için bu yeşil alanın yolunu tutuyor.

Develioğlu Ve Basın

YEREL MEDYAYI ÖNEMSEYEN VALİYDİ

Aslen Kayseri’nin Develi ilçesinden olan Necati Develioğlu, görev yaptığı 1997 yılında yerel medyanın mensuplarını gezi ve etkinliklerde yanından ayırmazdı. 7 Ay gibi kısa bir süre Batman Valiliği yapan Develioğlu, eşiyle birlikte katıldığı etkinliklerde yerel medya mensuplarını da masasında ağırlardı. 1990’lı Yıllarda sayıları iki elin parmağından daha az olan yerel medya mensupları, yaptıkları özgün haberlerle yaygın medyada da ses getiren haberlere imza atardı. Emekli Vali Develioğlu’nun 1997 yılında masasında ağırladığı eski basın mensuplarının çoğu şimdilerde mesleği bıraktı.

Kaynak: HABER MERKEZİ