1957 Yılında dönemin Batman Kaymakamı Altay Kancaal’ın petrol kentine kazandırdığı ilk meydan olan Cumhuriyet alanı, şimdilerde sessiz. 1990’lı Yılların sonuna kadar Batman’da toplantı salonları yok denecek kadar azdı. 1998 Yılında ise Batman’a konuk olan eski İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, bazı eğitim yuvaların açılışına katılmıştı. İşte 1990’lı yılların sonuna doğru Batman’ın dört farklı karesi daha.

ESKİ MEYDAN SESSİZ

İlçe döneminde petrol kentinin hareketli alanı Cumhuriyet Meydanı idi. 1957 Yılında ‘ilçe’ olan Batman’a atanan ilk Kaymakam Altay Kancaal, Cumhuriyet Caddesi, 1. ve 2’nci Cadde’nin ortasını Cumhuriyet alanına dönüştürmüştü. Kentin eski otellerinin bulunduğu o alan, 2017 yılına kadar etkinliklerin adresiydi. Parti mitinglerinin yanı sıra resmi bayram kutlamaları ve diğer aktivitelerin de yapıldığı alanın etrafını çevreleyen eski banka şubeleri de yer değiştirdi. Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası, dışında tüm bankalar şehrin kalbinin attığı Turgut Özal bulvarına taşındı. 1998 Yılında dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Batman’a davet etmişti. Turnuvada pedal çeviren bisikletçiler de ödüllendirilmişti. Atatürk heykelinin önünde Vali Koçaklar’ın da aralarında bulunduğu bisikletçiler, bu pozu vermişti.

Salih Gök-3

1990’LI YILLARDA  SALONLAR YETERSİZDİ

Batman’ın ‘İl’ olmasının üzerinden 7 yıl geçmişti ama İl yöneticilerini bir araya getirecek ve konferansların verileceği salon sayısı ise bir elin parmak sayısından azdı. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü dışında salonun olmadığı petrol kentinde dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, yatırımcılara, ‘5 Yıldızlı otel yapın’ önerisinde bulunmuştu. 1997 Yılında polis evinde düzenlene toplantıya katılan yöneticilerden bazı simalar: “Vali Necati Develioğlu, Tuğgeneral Tekin Ümit, Belediye Başkanı Salih Gök ve eski Başsavcı İhsan Aras.”

Temel Koçaklar-6

EĞİTİMİN DOSTUYDULAR

İki büyük şehirde görev yaptıktan sonra 5 ay süreyle İçişleri Bakanlığını da yapan Kutlu Aktaş, Batman’ın eski Valisi Temel Koçaklar gibi eğitimin dostuydu. Batman’ın ücra mahallelerinde yapımı tamamlanan bir eğitim yuvasının açılışına davet edilen Aktaş, eğitim gönüllüsü Koçaklar, Batman eski Emniyet Müdürü Öztürk Şimşek ve eski Vali Yardımcılarından Bayram Ali Köse ile objektiflere böyle yansımıştı. Batman eski Emniyet Müdürü merhum Öztürk, iki kez Batman’a atanan Emniyet Müdürlerindendi. Koçaklar 1.5 yıl süreyle Batman’da görev yaptıktan sonra komşu İl Mardin’e atanmıştı.

Tekin Ümit

İLÇELERE ÇIKARMA YAPAN VALİYDİ

Batman eski Valisi Necati Develioğlu, ilçelere en fazla gezi düzenleyen Valiydi. 1997 Yılında 7 ay gibi bir süreyle Batman’da görev yapan Develioğlu, Tuğgeneral Tekin Ümit, Emniyet Müdürü Emin Körpe ile ayda bir ilçelerin yolunu tutardı. 1990’lı yıllarda Sasonlu tütün üreticileriyle bir araya gelen Develioğlu, Virjinya kalitesinde tütün ekilmesi için de üreticilere destek vermişti. Batman’dan ataması çıktığı gün de ilçe sakinleriyle bir araya gelen Vali Develioğlu: “Bölgede kaliteli tütün denilince Sason akla geliyor. Buradaki ürün ABD’nin Virjinya kentinde yetişen tütün kadar değerlidir” demişti. Şimdilerde o tütün ekicilerin çoğu alternatif ürün olan çileğe yöneldi. Vali Develioğlu’nun 27 yıl önce Sason’da üreticilerle çektiği hatıra kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ