1997 Yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ilk kez Batman’da konser vermişti. Eski stadyumu, Batmanlılar doldurmuştu. O konser yaygın medyanın ilgisini de çekmişti. İşte Batman’ın dününe dair bir kesit kare daha.

BAKAN SAYGIN’IN BATMAN HATIRASI

DSP’nin iktidar ortağı olduğu 1998 yılında Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Muğlalı Işılay Saygın idi. Bakanlığı döneminde Güneydoğu’ya ilk geziyi Batman’a düzenleyen Saygın, Batman eski Valisi Temel Koçaklar ile birlikte çok amaçlı bazı Toplum Merkezleri’nde incelemelerde bulunmuştu. Daha sonra toplu nikah töreni için Kozluk’a giden Bakan Saygın’ı, Batman eski Milletvekili Ataullah Hamidi de yalnız bırakmamıştı. Kozluk eski Yatılı Bölge Okulu salonundaki toplu nikah töreninde Bakan Saygın, Milletvekili Ataullah Hamidi ve dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar objektifimize böyle yansımıştı. Kozluk’taki törende yan yana oturan eski Bakan Saygın ve eski Milletvekili Hamidi, bir süre önce yaşama veda etti. Eski iki politikacıdan bu hatıra kare geride kaldı.

Senfoni̇ Orkestrasi

SENFONİ ORKESTRASI STADI DOLDURMUŞTU

1997 Yılında 7 ay süreyle Batman Valiliği yapan Necati Develioğlu, bir ilke imza atmıştı. İlk kez petrol şehrine konuk olan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, şehir stadında verdiği konser için eski stadyum ışıklandırılmıştı. Batman’da ilk kez senfoni orkestrası ile karşılaşan bazı vatandaşlar, şaşkınlıklarını gizleyememişti. O dönemler görsel ve yaygın basın, büyük bir kitlenin izlediği Batman’daki konsere geniş yer vermişti. Konserin verildiği eski stadyum, şimdilerde Millet Bahçesine dönüştürüldü.

Veysel Tiryaki

HASANKEYF’İ TANITAN KAYMAKAMDI

Şimdilerde Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı yapan Veysel Tiryaki, 1995 yılında Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf Kaymakamı idi. Hasankeyf’i tanıttığı kadar ilçedeki eğitimde başarı çıtasını da yükselten yine Tiryaki olmuştu. Batman eski Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan’ın katıldığı bir törende okullarda ihtiyaç sahibi öğrencilerin kırtasiye ve giyim ihtiyaçlarını karşılayan Tiryaki’nin başlattığı kampanya, ilgi görmüştü. Hasankeyf eski Kaymakamı Tiryaki, bir süre de Ankara Keçiören Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

Ünal Erkan

BÖLGE VALİLERİ BATMAN’DA TOPLANMIŞTI

Tarih, 03.03.1994. Yer, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü Kristal Park. Dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan Başkanlığında Batman’da 11 İl’in Valisi toplanmıştı. O dönemde Batman Valisi olan Salih Şarman, bölge Valilerini 2 gün süreyle Batman’da ağırlamıştı. İl olduktan 4 yıl sonra ilk Bölge Valileri toplantısı Kristal Park’ta yapılmıştı. TPAO mekanı olduğu kadar Batman’da ‘Devlet Konuk Evi’ gibi tesis olarak görülen Kristal Park, çok sayıda üst düzey bürokrat, Bakan ve parti liderlerini de ağırladı.  Bu konaklama tesisi, 35 yıl önce dönemin TPAO Batman Bölge Müdürü Mehmet Yamaç yapmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ