AÇILIŞLARA RENK KATARDI

Batman’da 24 yıl önce ücra mahallelerdeki eğitim yuvalarında açılışlar renkli geçerdi. Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki folklor ekipleri, konuklar ile İl yöneticilerine yörenin oyunlarından birer kesit sunardı. Ücra mahallelerdeki semt sakinlerinin de ilgiyle izledikleri o görüntüler, şimdilerde yok. 2000’li Yıllarda Batman’ın ücra mahallesindeki bir eğitim yuvasının açılışında objektiflerimize takılan yöneticiler arasında Vali İsa Parlak, eski Vali Yardımcıları, Sosyal Hizmetler eski İl Müdürü Ali Tarhan ve CHP eski İl Başkanı Necati Demirhan da vardı. Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi, bir zamanlar bölgedeki folklor yarışmalarında da derece alan başarılı bir ekipti.

2000’LERDE EĞİTİM MANZARASI

Batman’ın Güneykent Mahallesi’ndeki eski 75’nci Yıl Toplum Merkezi, genç kızların kurs gördükleri yerdi. Okul öncesi minikler için de sınıf oluşturulmuştu. Dönemin Batman Valisi İsa Parlak, Toplum Merkezlerinde kurs sayısının arttırılmasını sağlamıştı. Uzun yıllar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yapan Batmanlı Ali Tarhan, Batman’a gelen konuklara açtıkları kurs ve eğitim-öğretim yılı öncesi yaptıkları çalışmalar hakkında brifing verirdi. Batman’da uzun yıllar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yapan Tarhan, uzun bir süre önce emekliye ayrıldı.

SAĞLIK OCAKLARI VE OKULLAR İÇ İÇEYDİ

2000’li Yılların başında Batman’ın ücra mahallelerindeki eğitim yuvaları ve sağlık ocakları, iç içeydi. Yaklaşık 24 yıl önce kent merkezinin daha çok ücra mahallelerine yayılan sağlık ocağı sayısı 10’u bulmuştu. Çevre düzenlemesinin yetersiz olduğu dönemlerde bile idealist eğitimci ve öğretmenler, öğrencileriyle birlikte sayısız fidanı toprakla buluşturmuştu. İşte Batman’ın kenar mahallelerinden birinde hem eğitim hem de sağlık ocağının açılışında fidan ekimine katılan yöneticilerden bir kare.

ÇAĞDAŞ YAŞAM DERNEĞİ’NDEN DESTEK 

Türkan Saylan’ın başında olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2000 yılı öncesi ve başında Batman’daki Toplum Merkezleri başta olmak üzere Güneykent Mahallesi’ndeki 75’nci Yıl Toplum Merkezine büyük destek vermişti. Eski Devlet Bakanı Hasan Gemici ile Batman’a gelen Türkan Saylan, ÇATOM başta olmak üzere diğer Toplum Merkezlerindeki kurs sayısını arttıran simalar olmuştu. Güneykent, Çay, Yeşiltepe, 19 Mayıs ve seyitler Mahallesi’nde oturan yüzlerce genç kız, 2000’li yıllarda Güneykent Mahallesi’ndeki eski 75’nci Yıl Toplum Merkezi’nin kurslarına katılması dönemin Bakanı Gemici ve Saylan’ı sevindirmişti. İşte 24 yıl önce Bakan Gemici’nin Toplum Merkezi’nin açılışında konuştuğu sırada onu gölge gibi takip eden başarılı eski yönetici Tarhan’dan geride kalan hatıra bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ