BATMAN’DA YAZ DÖNEMİNİN PROJELERİ 

Yıl, 2001. Yer, Güneykent Mahallesi’ndeki 75’inci Yıl Toplum Merkezi. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Merkezi’nde yaz döneminde gerçekleşen projelerin kapanış programları da görkemli geçerdi. Dönemin Devlet Bakanı Hasan Gemici’nin de katıldığı törende Batman eski Valisi İsa Parlak, DSP Batman eski İl Başkanı Avukat İlyas Solak ve eski Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Tarhan da kurdelenin kesim töreninde objektiflere böyle yansımıştı.

BU MEKAN SAYISIZ BAKAN VE BÜROKRAT AĞIRLADI

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde en uzun süreyle Müdürlük yapan ve Bölge Müdürlüğü görevi öncesinde de birçok petrol sahasında çalışan Mehmet Yamaç’ın, Batman’a kazandırdığı önemli projelerden biri de TPAO Kristal Park‘tı. 35 Yıldır Batman’da konuk evi statüsünde olan TPAO Kristal Park’ta görev yapan garsonlar, 5 yıldızlı otellerin personellerini aratmazdı. 1998 Yılında Batman’a konuk olan dönemin Devlet Bakanı Sami Türk’ü ağırlayan Batman eski Valisi Temel Koçaklar ile dönemin TPAO Batman Bölge Müdürü Talat Atalay ayrılmaz ikiliydi. Kristal Park’ın dili olsa da TPAO’da ağırladığı Bakan ve üst düzey bürokratları anlatsa.

1994 SEÇİMLERİNİ KAZANAN BAŞKANLARDI

1994 Yerel seçimine kapatılan Refah Partisi’nden aday olan Salih Gök ve Ahmet Çiftçi, bir ilki başarmıştı. Batman Belediye Başkanlığını Salih Gök, Beşiri Belediye Başkanlığını ise Ahmet Çiftçi kazanmıştı. İki Başkan da görev süreleri içinde bir işçi gibi çalışmışlardı. Beşiri eski Belediye Başkanı Çiftçi, işçi önlüğünü üzerinden çıkartmayan Başkan unvanını elde etmişti. Açılışlara Gök ve Çiftçi birlikte katılırlardı. 1997 Yılında dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, Beşiri eski Kaymakamı ve daha sonra Artvin Valisi olan Mustafa Yemlihalıoğlu’nun da katıldığı Beşiri’deki bir tesis açılışının kurdelesini iki Başkan birlikte kesmişti. Gök, görev bitimine 7 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti. 27 Yıl önceki o açılıştan geride bu kare kaldı.

AYHAN, TİRYAKİ, SİRAÇOĞLU

1995 Yılında Batman Vali Yardımcılığını yapan Mustafa Ayhan, en son Kocaeli Vali Yardımcılığı görevini yapmıştı. 1995 Yılında Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf Kaymakamlığı yapan isim ise aslen Bolulu Veysel Tiryaki idi. 2004-2019 Yılları arasında Ankara Altındağ Belediye Başkanlığı yapan Tiryaki, halen Tarım Orman ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcılığı görevini sürdürüyor. Batman Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini de bir süre yürüten İzzet Siraçoğlu da şimdilerde emekli.

Kaynak: HABER MERKEZİ