TARİHİN GÖLGESİNDE PEDAL ÇEVİRMİŞLERDİ 

Bakanlığın ilk döneminde tarihi ilçe Hasankeyf’i tanıtan siyasetçilerden biri de Mehmet Şimşek idi. Tarihi ilçe Hasankeyf’in yolu tek şeritli olduğu dönemde Türkiye Bisiklet Federasyonu, Güneydoğu’da bisiklet turnuvasını Batman’dan başlatmıştı. Batman’ın Cumhuriyet Meydanı ile tarihi ilçe Hasankeyf arasında düzenlenen turnuvada Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından da Batman’a konuk olan başarılı pedalcılar, tarihin gölgesinde hatıra kareler çekmişti. Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’in de destek verdiği ödüllü bisikletçiler, Batman’da gördükleri ilgiden memnun ayrılmışlardı.

2-351

PETROL’ÜN YANINDA OLAN VALİYDİ

1997 Yılında 7 ay gibi bir süreyle Batman’da görev yapan Vali Necati Develioğlu, ilerleyen yaşına rağmen tam bir futbol tutkunuydu. Batman Petrolspor’un sahasında konuk ettiği  eski Diyarbakırspor maçında çıkan olaylarda Kırmızı-Beyazlı ekibin futbolcularına yapılan haksızlığa tepki gösteren eski Vali Develioğlu, Batmanlı futbolseverlerin gönlünde taht kurmuştu. Gergin ve olaylı geçen o karşılaşmanın ardından Develioğlu, Kırmızı-Beyazlı ekibin futbolcularını yalnız bırakmamıştı. Sakaryalı Okan Babahasan ve İzmirli Kaleci Yüksel, ziyaret ettikleri Vali Develioğlu’na çiçek armağan etmişlerdi. Spor sever Vali Develioğlu, Kırmızı-Beyazlı ekibe yapılan haksızlığı o dönemde Futbol Federasyonu yetkililerine de iletmişti.

BAŞARILI KÖY MUHTARIYDI

Batman ile birleşen ve şehrin ücra mahallesi olarak görülen Kösetarla (Kirediye) Köyü’nün muhtarlığını yıllarca yapan simalardan biri de Kadri Tirki. 1998 Yılında Batman Valiliğinin muhtarlar arasında yaptığı araştırmada; başarılı muhtar Kadri Tirki seçilmişti. Halen muhtarlık yapan Tirki’ye plaketini  eski Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan vermişti. Kösetarla Köy Muhtarlığını halen sürdüren Tirki, Batman’ın köylerinde en uzun muhtarlık unvanını elinde bulunduruyor.

ESKİ YÖNETİCİLER ŞİMDİLERDE EMEKLİ 

2000 Yılı öncesine kadar Batman’da çeşitli kademelerde görev yapan İl yöneticilerinin çoğu emekli oldu. 26 Yıl önce Batman’da bir dizi açılışa katılan eski İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, dönemin başarılı Valisi Temel Koçaklar’ı kutlamıştı. OHAL eski Valisi merhum Aydın Arslan’ın da adını taşıdığı ilkokulun açılışında dönemin İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, eski Vali Temel Koçaklar, Batman eski Defterdarı Ramazan Türkan, Diş ve Ağız Sağlığı Merkezi eski Başhekimi merhum Hüsamettin Mutlu, eski Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Rıdvan Çelik, eski Meslek Yüksekokulu Müdürü Ekrem Kaya ve Sosyal Hizmetler eski İl Müdürü Ali Tarhan, eğitim yuvasının bahçesindeki törende objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ