ARSLAN’IN ADINI TAŞIYAN OKULDU

Yıl, 1988. Yer, Batman’ın 19 Mayıs Mahallesi. Bir zamanlar eğitim yuvalarının yetersiz olduğu petrol kentinin ücra semtlerinden 19 Mayıs’ta bir ilkokulun açılışına konuk olan eski İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş’tı. Batman eski Kaymakamı olan Arslan, OHAL Valiliği görevi sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Aydın Arslan’ın adını taşıyan okulun açılışına eski Bakan Aktaş’ın yanı sıra OHAL Valisi Aydın Arslan, Batman eski Valisi Temel Koçaklar ve Vali Yardımcısı Bayram Ali Köse’nin de bulunduğu protokole mensup üyeler tam kadro katılmıştı. 1998-1999 Yılları arasında kısa bir dönem İçişleri Bakanlığını yapan Aktaş  Ağrı, Malatya, İzmir ve İstanbul Valiliği görevinde bulunmuştu.

SULH’U SEVEN VALİYDİ

Batman’ın eski Valisi Necati Develioğlu, Batman’dan sonra atandığı Burdur’da da kısa bir dönemden sonra emekliye ayrılmıştı. Aslen Kayserili olan Vali Develioğlu, emekli olduktan sonra “Kurtlar Bizi Sevmez” adlı kitap çıkardı. Develioğlu, “Batman Valisi iken yolsuzluklara geçit vermediğim için benimle uğraştılar” demişti. 7 Ay gibi kısa bir süreyle petrol şehrinde görev yapan Develioğlu, sulhu seven bir Valiydi. Kozluk ilçesinin Bekirhan beldesinde ilk Belediye Başkanı merhum Yahya Demir ile beldenin ileri gelen ailelerini barıştırmıştı. Eski Jandarma karakolu bahçesinde Develioğlu’nun barıştırdığı Bekirhan beldesinin eski simaları objektiflerimize böyle yansımıştı.

ESKİ STADYUMDA BİR BAYRAM

Batman ile Mardin’de görev yapan Vali Temel Koçaklar, komşu iki il’de de iz bırakmıştı. 1999 Yılının Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin yapıldığı yer, eski 16 Mayıs Şehir stadyumuydu. Dönemin Batman Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Kale, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bahattin Atilla ve Anadolu Lisesi eski Müdürü Lokman Yetiz’i, bayram etkinliklerinin ardından kutlayan Vali ise Temel Koçaklar’dı. Kale, uzun bir süre önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü. Atilla ve Yetiz ise emekli oldu. 16 Mayıs Şehir stadyumu ise ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürüldü.

SERACILIĞA DESTEK VERMİŞTİ

Batman’da, seracılığın ilk adresi; Balpınar’dı. Petrolün başkenti Batman’da seracılığı geliştiren örnek çiftçi Ramazan Tufan ile diğer çiftçilere destek veren Vali Necati Develioğlu olmuştu. Batman eski Tarım ve Orman İl Müdürü Erdal Özer, Tufan ile bazı üreticileri eğitim amaçlı Antalya-Kumluca’ya göndermişti. Balpınar’da ilk seracılığı açan Ramazan Tufan’ı tebrik eden eski Vali Develioğlu, çiftçilere naylon desteğinde de bulunmuştu. Salatalığın yetiştiği serada ilk ürünün hasadına Vali Develioğlu ile Eren katılmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ