İLÇE DÖNEMİNİN RENKLİ DÜĞÜNÜYDÜ

Batman Belediyesi’nde uzun yıllar telefon santral görevlisi olan Şehmus Gündüz, aynı zamanda yerel yönetimin ‘Maskot’u olarak bilinirdi. 1986 ila 1989 Yılları arasında Batman Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Abdulkadir Tatar, sevdiği personellerden biri de Şehmus Gündüz idi. Gelin, Şırnak-Dargeçit’ten getirilmişti. Tatar, Şehmus Gündüz’e Batman’da o dönemlerde dillere destan bir düğün töreni yaptırmıştı. Eski hava limanı lokalinde yapılan düğün törenine davetliler sığmamıştı. Dönemin Batman Kaymakamı Ali Ülger ve Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, sahneye çıkarak damat Gündüz ile çifte telli oynamıştı. İlçe döneminin en renkli düğün törenlerinden biri Gündüz’ün olmuştu. Batman’ın son Kaymakamı Ülger, 5 yıl önce hayata etti. Tatar ise emekliye ayrıldı. Gündüz ise yaşamını Batman’da sürdürüyor.

SENDİKA ÜYELERİNE KONUT KAZANDIRIRDI

Petrol-İş Sendikası Batman Şubesi, 1970’li yıllardan günümüze üyelerine konut kazandıran petrol kentinin ilk STK’sı idi. Petrol-İş’in ilk Sendika Başkanları arasında yer alan merhum İhsan Dündar, petrol emekçilerine ilk toplu konut projesini Ziya Gökalp Mahallesi’nde yapmıştı. Ardından Bahçelievler, sonrasında ise Kültür Mahallesi’ndeki 206 Evler ile Dubleks evler ‘konut’ kooperatiflerini hayata geçiren Petrol-İş Sendikası, 35-40 yıllık konutların bir bölümü, bazı semtlerde yıllara meydan okuyor. 1987 Yılında yapımı tamamlanan Kültür Mahallesi’ndeki 206 Evler konut kooperatifinde incelemelerde bulunan Siirt eski Valisi Selami Teker, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ve  eski Fen Müdürü Sıtkı Erbatur,konutlar önünde böyle poz vermişti.

ÇAĞDAŞ’IN GELENEKSEL YILDÖNÜMLERİ

Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’ın ‘İlçe’ dönemindeki yıldönümü kutlamaları, bir zamanlar ‘Beyaz Saray’da yapılırdı. Batman Çağdaş’ın kurucusu merhum Enver Arslan ve halen Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdüren Arif Arslan, 2 Mart 1984 yılında yayın hayatına ‘merhaba’ diyen Çağdaş’ın yıldönümü kutlamalarını, o dönemlerin petrol kentinin ilk binalarından olan TPAO’nun bir zamanlar sembolü olan ‘Beyaz Saray’da düzenlemişti. Belediye Başkan Yardımcısı Tatar ve dönemin yöneticilerinin katıldığı Çağdaş’ın yıldönümü kutlamaları renkli geçerdi. Gazetemizin kurucusu Enver Arslan, Tatar’a plaket vermişti. Törende Yazı İşleri Müdürü Arslan ve Medya Gazetesi Sahibi Ercan Arslan da yer almıştı. Batman Çağdaş’ın, 4. Kuruluş yıldönümünden geride bu hatıra kare kaldı.

HAMİDİ’NİN 80’LERDEKİ MÜDÜRLERİ

Yıl, 1987. Yer, eski Belediye hizmet binası bahçesi. 2 Katlı Batman Belediyesi hizmet binasını yapan Batman’ın ilk Belediye Başkanı merhum Sait Ramanlı idi. Günümüzde 2000 İş Merkezine dönüştürülen eski Belediye hizmet binasına komşu olan bina ise; Batman Kaymakamlığı ile hükümet konağıydı. İki dönem üst üste Batman Belediye Başkanlığını yapan rahmetli Ataullah Hamidi’nin, yerel yönetimdeki ilk müdürleri hizmet binasının bahçesinde objektiflere bu pozu vermişti. Fotoğraf karesinde yer alan Hamidi ve Nurettin Sapan, bir süre önce yaşama veda etti. 1980 ve 1990 Yılları arasında Batman Belediyesi’nde görev yapan dönemin yöneticileri; “Ömer Ayrılmak, İskan Yel, merhum Nurettin Sapan, Belediye Başkanı merhum Ataullah Hamidi, Abdulkadir Tatar, Ali Ulutaş ve Bedrettin Ramanlı.”

Kaynak: HABER MERKEZİ