İşte Batman’ın 2000 öncesinin farklı kareleri.

ÇÖLDÜ, KONUT ALANI OLDU

1998 Yılında Batman Tarım İl Müdürlüğü’nün hibe hayvan desteğinin yapıldığı köylerden biri merkeze bağlı Kuyubaşı (Cegelu) idi.  Köy sakinlerine küçükbaş hayvan desteğinde bulunulmuştu. O yerleşim biriminin etrafında tek bir yapı yoktu. Kuyubaşı Köyü’nden Batman’a bakıldığında ovada mısır ve pamuk ekili alanlar vardı. Cegelu Köyü’nün etrafında ise tek bir yapı bulunmuyordu. 2006 Yılındaki sel felaketinin ardından Kuyubaşı Köyü’ne yakın yapılan TOKİ konutları, o yerleşim yerinin de kaderini değiştirdi. Önce besiciler için tarım konutları yapıldı, ardından TOKİ’nin çok bloklu konutları Kuyubaşı’nın çevresini kale gibi sardı.

O FİRMA BURADA MARKALAŞTI

1989 Yılında dönemin Milletvekili Aydın Baran’ın, Batman’a kazandırdığı havalimanı bitişiğindeki Küçük Sanayi Sitesi’nin tanınan tamir atölyesinden biri de Oğuz kardeşlerin kaporta ve boya servisinin olduğu mekandı. 45 Yıl önce Ford servisini Oğuz kardeşler açmıştı. Ramazan, Sadun ve Şirin Oğuz kardeşler, büyük bir özveriyle markalaşmanın ilk adımını da burada atmışlardı. 1992 Yılında hizmete açılan ikinci Küçük Sanayi Sitesi’nin tanınan esnafları arasında Oğuz kardeşler de vardı. Şimdilerde Ford servisinin bölge bayiliğini alan Oğuzcan firmasının, 32 yıl önceki servisinden geride kalan fotoğraf.

SASON GİRİŞ YOLU BÖYLEYDİ

Batman’ın eski Valisi Temel Koçaklar, 1997 yılında beraberindeki bazı İl yöneticileri ile Sason’a çıkarma yapmıştı. Doğa harikası Sason’a  ziyaret gerçekleştiren eski Vali Koçaklar, dönemin Sason Belediye Başkanı DYP’li İrfan Arslan ile kalabalık bir topluluk tarafından karşılanmıştı. Sason’un eski İl Genel Meclis Üyeleri Felemez Tosunpınar ve Hasret Baran’ın da karşıladığı Koçaklar, stabilize yolun asfaltlanması için ilgililere talimat vermişti. Batman eski Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale’nin de yer aldığı İlçe gezisinde Vali Koçaklar, doğa harikası Sason’a hayran kalmıştı. Altyapının yetersiz olduğu o yıllarda İlçe yöneticileri, sorunların çözümü konusunda destek aldıkları Vali Koçaklar’a teşekkür etmişti.

BELDE’DE İLK EĞİTİM YUVASIYDI

Şimdilerde Batman kent merkezinin büyük mahallelerinden biri olan Belde Mahallesi’nde ilkokul binasının temeli 1996 yılında atılmıştı. 4 Katlı eğitim yuvası 2 yıl gibi bir sürede tamamlanmıştı. 1996-97 Eğitim-Öğretim yılında açılan ilkokula Batman’ın Milli güreşçisi Mehmet Emin Şimşek’in adı verilmişti. Eski Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Vali Temel Koçaklar’ın da bulunduğu eğitim yuvasının açılışı görkemli geçmişti. DSİ Şube Müdürlüğü Hizmet Binası ile eski Devlet Hastanesi çevresindeki boş alanlarda konutlar peş peşe yükselmişti. Mehmet Emin Şimşek İlkokuluna isim verilmeden önce okulun manzarasından bir kare. Eğitim yuvası tamamlandığında etrafında da çok bloklu yapılar yükselmeye başlamıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ