ÖĞRENCİ SIRALARINDA OTURAN YÖNETİCİLERDİ

Yıl, 1998. Dönemin Batman’ın il yöneticileri tam kadro köy okullarını dolaşırdı. Batman eski Valisi Temel Koçaklar, Belediye Başkanı Salih Gök, Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale, BATSO Başkanı Mehmet Teymur ve İl Müftüsü Cüneyt Kavşut, ziyaret ettikleri bir eğitim yuvasında öğrencilerle iç içeydiler. Sınıfın arka sıralarında oturan eski Vali Koçaklar, Belediye Başkanı Gök ve Milli Eğitim Müdürü Kale, öğrencilerle koyu bir sohbete dalmıştı. Bu karede yer alan Gök, Kale ve Teymur, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Emekli olan İl Müftüsü Cüneyt Kavşut ise Batman’da yaşamını sürdürüyor.

KRİSTAL PARK KONUK EVİ GİBİYDİ

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü Kristal Park, Devlet konukevi gibi görev yaptı. Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar ve üst düzey bürokratları ağırlayan mekan özelliğini kaybetmedi. 1998 Yılında eski Bakanlardan Hikmet Sami Türk ve Batman’ın ‘ilçe’ döneminde Kaymakamlığını yapan ve 1999’da OHAL Valiliği görevindeyken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden Aydın Arslan, Kristal Park’ta eski Bakan Türk’ün basın toplantısına eşlik etmişti. Batman eski Valisi Temel Koçaklar’ın ağırladığı  Bakan Türk ve Arslan, Batman’daki bazı açılışlara da katılmıştı. TPAO Kristal Park, dün olduğu gibi bugün de üst düzey bürokratların konakladığı tek tesis konumunda.

ESKİ STADYUM ETKİNLİKLERİN ADRESİYDİ

Batman’ın Şafak Mahallesi’ndeki eski 16 Mayıs Şehir Stadyumu, sayısız futbol müsabakalarına ev sahipliği yaptı. Resmi bayramlarında yapıldığı stadyumdaki futbol maçlarının tutkunları arasında eski Vali Necati Develioğlu, Belediye Başkanı Salih Gök ve Hava Meydan Komutanı Albay Muharrem Atak da vardı. Batman eski Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ekmen, eski Gençlik Spor Müdür Yardımcısı ve şimdilerde Şanlıurfa Gençlik Spor İl Müdürlüğü görevini sürdüren Halil Eren’in de aralarında bulunduğu yöneticiler, spora katkısı olan eğitimciler ile hakemleri ödüllendirmişti. 16 Mayıs Şehir Stadı, 2017’den sonra yıktırılarak Millet Bahçesi’ne dönüştürülmüştü.

EĞİTİMİN ÇITASINI YÜKSELTEN İKİLİYDİ

2000’li Yıllar öncesinde eğitim sıralamasında geride olan Batman’daki çıtayı yükselten ikili vardı. Vali Temel Koçaklar ve aslen Maraşlı Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale, yetersiz olan sınıf derslik sayısını arttırmışı. Eğitim yuvalarında kız öğrenci sayısının da artmasında, Koçaklar ile Kale’nin büyük çabası olmuştu. Bir zamanlar Milli Eğitim hizmet binası Öğretmenevi’nin ikinci katındaydı. 1998 Yılında eski Milli Eğitim Müdürlüğü makamında basın toplantısı düzenleyen Vali Koçaklar’ın, önünde büyük su sürahisi ile yapay güller objektiflere böyle yansımıştı. 2000’li Yılların başında hem LGS hem de YKS’de Batman ilk 20’ye giren İl’ler arasındaydı. Batman eski Milli Eğitim Müdürü Kale, yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. Batman’da iz bırakan Koçaklar ise emekliye ayrıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ