*Aslen Kahramanmaraşlı Batman’ın eski Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale, köy okullarını adım adım dolaşırdı. 1997 Yılında dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, Batman’ın eski Hükümet Konağı’nda 7 ay süreyle en kısa görev yapan Valilerdendi. İşte şehrin dününe ait bir kesit kare daha.

BİR ZAMANLARIN ŞARK KÖŞESİ

1997 Yılında Batman’da 7 ay gibi kısa bir sürede görev yapan Vali Necati Develioğlu, mesai bitiminde soluğu Öğretmenevi’nin Şark Köşesi’nde alırdı. Batman’ın eski Milletvekili Faris Özdemir, Ticaret-Sanayi Odası eski Meclis Başkanı Mehmet Güneş’in de ilgi gösterdiği Şark Köşesi, hafta sonları müzik dinletisinin adresi olurdu. Öğretmenlerin müzik dinletilerine eşlik eden konuklar, akşam geç saatlere kadar Şark Köşesi’nden ayrılmazdı. Bu karede yer alan simalardan Mehmet Güneş, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Öğretmenevi’nin Şark Köşesi’nden de gerizde bu hatıra kare kaldı.

SEYAHAT ÖNCESİ LİMANDA SOHBET

Batman Havalimanında apronun olmadığı dönemlerde üst düzey bürokrat ve yöneticiler yolculuk öncesinde Garnizon Komutanlığının konuğu olurdu. Batman Havalimanı yakınındaki Meydan Komutanlığı’nın bahçesi, protokolün buluştuğu yerdi. 1997 Yılında Vali Necati Develioğlu, Belediye Başkanı merhum Salih Gök ve Batman eski Milletvekili Faris Özdemir, bir seyahat öncesinde eski Başsavcı ve Tuğgeneralle sohbet ettiği o andan bir kare. Batman Havalimanı apronu olmadığı dönemde yöneticiler, uçak sayısını şimdikinden daha çok sefere ulaştırmışlardı.

KÖY OKULLARINI DOLAŞAN MÜDÜRDÜ

Aslen Kahramanmaraşlı Tevfik Kale, 1999 yılında görev yaptığı Batman’da kent merkezinin yanı sıra kırsaldaki eğitim yuvalarının eksiklerini gidermeye çalışırdı. Hasankeyf eski Kaymakamı Veysel Tiryaki, Batman eski Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Hasankeyf eski Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Yiğit’in de eşlik ettiği dönemin yöneticileri, bir köy ilkokulunda objektiflere böyle yansımıştı. Yetersiz olan derslikler 2000’li yılların başında dönemin Valisi Temel Koçaklar tarafından giderilmişti. Kahramanmaraşlı Kale, yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. Karedeki diğer simalar ise emekliye ayrıldı.

7 AY BATMAN’DA GÖREV YAPAN VALİYDİ

1997’nin Mart’ı ile Ağustos ayları arasında Batman’da görev yapan Vali Necati Develioğlu, Fadıl Akgündüz’ün otomotiv fabrikalarına yönelik hayali projeleri karşısında zor durumda kalmıştı. Batman eski Milletvekili merhum Ataullah Hamidi, Anavatan Partisi eski İl Başkanı Muhittin Hamidi ile eski İl Genel Meclis Üyesi İsmet Utanç’ın da bulunduğu Valilik ziyaretinde Develioğlu, hayata geçirmek istediği projeleri basın mensuplarına da açıklamıştı. Batman’ın Meydan Mahallesi şimdiki Meydan Ortaokulu’nun bulunduğu yerdeki eski Vilayet Konağı’nda Develioğlu’nun Anavatan Partisi heyeti ile çektirdiği son fotoğraf.

Kaynak: HABER MERKEZİ