*1987 Yılında dönemin Batman Kaymakamı Aydın Arslan, 1988’de OHAL Vali Yardımcılığına atanınca Batmanlılara veda etmişti. Batman’ın altyapısını hazırlayan ilçe dönemindeki yöneticilerin bir bölümü aramızda yok. Geçmişte hizmetleriyle anılan bazı yöneticiler ise emekliye ayrıldı. İşte Batman’ın dününe dair dört karesi daha.

ESKİ MASKOTA DİLLERE DESTAN DÜĞÜN

1984 ile 1990 Yılları arasında Batman Belediyesi’nde iki dönem üst üste Belediye Başkan Yardımcılığı  yapan başarılı yöneticilerden biri de Abdulkadir Tatar’dı. Gençlik yıllarının geçtiği Batman’ı unutmayan Tatar, yerel yönetimde çalıştığı dönemde Belediye eski santral memuru Şehmus Gündüz’ü evladı gibi severdi. Bir dönemler Belediye’nin maskotu olan Gündüz’ü bekarlığa veda etmesi için de üzerine düşeni yapan yönetici, Tatar olmuştu. Gündüz’e Dargeçit ilçesinden gelin getiren Tatar, Gündüz çiftinin tüm düğün masraflarını üstlenmişti. Nişan ve düğün törenini Batman’da düzenleyen Tatar, Gündüz’e diller destan bir düğün yaptırmıştı. İşte 1989 yılında Tatar’ın Gündüz çiftine yüzüklerini taktığı anın karesi.

TPAO’NUN YILDÖNÜMLERİ RENKLİ GEÇERDİ

1955 Yılından bu yana yıldönümleri her yılın 10 Aralık tarihinde kutlanan TPAO’nun, Site’deki eski yapılarından Beyaz Saray ve 1 Nolu Misafirhane yok ama o kuruluş yıldönümlerindeki tören ve anıları yaşatan sararan fotoğraflar Batman Çağdaş’ın arşivinde. TPAO’nun kuruluş yıldönümleri 1 Nolu Misafirhane ile Beyaz Saray tesislerinde kutlanırdı. TPAO eski Ünite Müdürleri ile petrol emekçilerinin çeşitli armağanlarla  ödüllendirildikleri törenlerine ilçe yöneticileri tam kadro katılırdı. Dönemin Batman Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, TPAO’nun kuruluş yıldönümlerinde yöneticilerini de ayrıca plaketle ödüllendirmeyi bir görev bilirdi.   

ARSLAN’IN VEDASI

Batman’da iki yıla yakın süreyle Kaymakamlık yapan aslen Elazığ Madenli Kaymakam Aydın Arslan, iz bırakan yöneticilerdendi. 1988 Yılının son aylarında OHAL Vali Yardımcılığına atanan Kaymakam Arslan için TPAO’nun 1 Nolu Yüzme havuzunda veda gecesi düzenlemişti. Dönemin yöneticilerinden Hakim ve Savcıların yanı sıra TPAO eski Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, ilçe Emniyet Amiri Kenan Özayabakan, Batman Tarım eski İlçe Müdürü Feyzi Arslan, İlçe Jandarma eski Bölük Komutanlarından Süleyman Doğan, TPAO emektarlarından Yılmaz Pekince, TPAO eski Güvenlik Amiri Sadi Özbeden ve Kemal Akikol, yüzme havuzunun kenarında böyle poz vermişlerdi. Bu karedeki simalardan Arslan, eski Başsavcı Hikmet Yardımcı, Mehmet Yamaç ve Cevat Kocaman yaşama veda etti.

İL’İN TEMELİNİ ATAN YÖNETİCİLERDİ

Aydın Arslan’dan sonra Batman Kaymakamlığına atanan Tarsuslu Kaymakam Ali Ülger, o dönemlerde yerinde durmayan yöneticilerden biriydi. Batman Belediyesi’nin 1989 yılında Belde Mahallesi’nde temelini attığı Belde konutlarının altyapı çalışmalarının hızlandırılmasında emeği olanlardan biri de Kaymakam Ali Ülger’di. Belde konutlarının altyapı çalışmalarını bizzat yerinde inceleyen Ülger’i yalnız bırakmayan kurum ise Batman Belediyesi’nin eski yöneticileriydi. Eski Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Fen İşleri eski Müdürü Sıtkı Erbatur ve BASKİ eski Müdürü Bedrettin Ramanlı, Belde Mahallesi’ndeki ilk toplu konutların olduğu bölgede adeta hizmet seferberliği başlatmıştı. Şimdilerde çok bloklu yapıların yükseldiği Belde’nin 35 yıl önceki manzarası böyleydi.

Kaynak: HABER MERKEZİ