Batman’ın ‘ilçe’ olduğu dönemlerde Bakanlar ve üst düzey bürokratlara karşılamalar sakin ve sessiz yapılırdı. Batman’ın kent girişinde karşılanan Bakanları karşılayanların sayısı ise iki elin parmak sayısını geçmezdi.

Batman Belediyesi’nde uzun yıllar Yazı İşleri Müdürlüğü yapan Nurettin Sapan, Belediye’nin belleğiydi. Batman’ın dününe tanıklık yapan Sapan, uzun bir süre önce aramızdan ayrılmıştı. İlçe döneminde Batman’ın ilçe yöneticileri, fotoğraf mesleğinin ustalarından Kemal Tapan’ın stüdyosunda günün yorgunluğunu atardı. İşte Batman’ın dününe dair dört karesi daha.

SEVİLEN POLİTİKACIYDI

1984 Yılında Ataullah Hamidi, Batman Belediye Başkanlığına seçilince Beldiye Meclis Üyeler’nden biri de Yavuz Yılmaz’dı. Tükiye İş Bankası’nda uzun yıllar görev yapan Yılmaz, bir dönem Beldiye Meclis Üyeliğini üstlendi. Ataullah Hamidi ile birlikte görev yapan Yılmaz, zaman zaman Belediye Başkan Vekilliği görevini de üstlenmişti. Sorunlara duyarlılığıyla bilinen Yılmaz, Belediye’de sosyal ağırlıklı aktivitelere önem veren Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar’a destek veriyordu. Belediye’nin sünnet  şöleni etkinliğinin yapıldığı eski kapalı spor salonunda Tatar, eski Belediye emeklisi Şahabettin Uruk ve Başkan Vekili Yılmaz objektiflerimize böyle yansımıştı.

Nurettin Sapan

BELEDİYE’NİN BELLEĞİYDİ

Aslen Cizreli olan Nurettin Sapan, 1970’lerin başında Batman Belediyesi’nde göreve başlamıştı. 2000’li Yıllara kadar Belediye’de Yazı İşleri Müdürlüğü yapan Sapan, petrol kentinin dününe dair bilgileri kayıt altına alan isimdi. İlçe döneminde Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ile birlikte ortaokul ve lise öğrencilerine Batman’ın tarihi hakkında bilgi veren Sapan, kısa bir dönem eski Türk Ticaret Bankası Batman Şubesinde Veznedarlık da yapmıştı. Belediye’nin belleği olan Sapan, uzun bir süre önce geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti

Aydın Arslan

İLÇE DÖNEMİNDE KARŞILAMA TÖRENLERİ

1990 Yılına kadar ‘İlçe’ olan Batman’da, Bakan ve üst düzey bürokratların karşılama törenleri sessiz olurdu. Karşılamalarda bulunanların sayısı iki elin parmak sayısını geçmezdi. Batman, Siirt, Beşiri, Hasankeyf eski kavşağındaki karşılamalara 4 ya da 5 yönetici katılırdı. 1987 Yılında dönemin Kaymakamı Aydın Arslan, ilçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Süleyman Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Özayabakan ve Milli Eğitim eski Müdürü Memet Ertuğrul, ANAP iktidarı döneminde Siirt’ten Batman’a gelen bir Bakanı böyle karşılamıştı.

Abdulkadir Tatar

MESAİ DIŞINDA DA BİR ARADAYDILAR

Batman’ın ‘ilçe’ olduğu dönemlerde yöneticiler arasındaki diyalog, görenleri kıskandırırdı. Mesai bitiminde dönemin yöneticileri, Batman’ın ilk fotoğrafçılarından Kemal Tapan’ın 1’nci Cadde’deki stüdyosunda bir araya gelirdi. İlçede görev yapan eski hakim ve savcıların yanı sıra eski Belediye Başkan Yardımcılarından Abdulkadir Tatar, Üsteğmen Süleyman Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Özayabakan, eski fotoğrafçı ve Milliyet Muhabiri Kemal Tapan ile stüdyosunda o dostlukları pekiştiren kareler de çekerdi. İşte Tapan’ın stüdyosundan bazı eski yöneticilerin dostluğunu pekiştiren bir hatıra kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ