Batman’ı çok seven aslen İzmirli Garnizon Komutanı pilot öğretmen Albay İnan için eski hava lokalinde düzenlenen ‘Veda yemeği’ duygu dolu anlara sahne olmuştu. İşte Batman’da belleklerde yer edinen bazı kareler.

İŞ İNSANLARINA DESTEK VEREN KAYMAKAMDI

Aslen Tarsuslu Kaymakam Ali Ülger, Batman’ın son Kaymakamıydı. O dönemlerde Batmanlı iş insanlarını yatırımlara teşvik eden yöneticilerin başını Kaymakam Ali Ülger çekerdi. İlk mercimek fabrikasını Aydınkonak-Korik Mahallesi yakınında kuran iş insanı Beşir Altunç’un tesisinin açılışına katılan Kaymakam Ülger, Siirt eski Valisi İsmail Bardakçı, Hava Medyan-Garnizon Komutanı Albay Gültekin İnan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ve ilçe yöneticileri tam kadro katılmıştı. Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş ve bazı iş insanları ile çiftçiler de Batman’ın ilk mercimek fabrikasının açılışına katılmıştı. O açılış döneminde Batman’ın son İlçe Emniyet Amiri Süleyman Başgör de bulunmuştu.   

LİMANDA HELİKOPTER HATIRASI

Yıl, 1988. Yer Batman Havalimanı. Batman Belediyesi’nin havadan çekim yapacağı kareler için pilot öğretmen olan Albay Gültekin İnan, dönemin ilçe yöneticileri ile Batman’ın semalarında helikopterle turlamıştı. Helikoptere binmeden önce Kaymakam Ali Ülger, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, İlçe Jandarma Alay Komutanı Üsteğmen Süleyman Doğan ve İlçe Emniyet Amiri Kenan Özayabakan, hava limanı pistinde bu pozu vermişti.

İLUH DERESİ’NDE İLK ISLAH ÇALIŞMASI

60 Yıldır Batman’ın kanayan yarası olan İluh Deresi ıslahı gerçekleşmedi. 1986 Yılında dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, derede ilk çalışma başlatan yönetici olmuştu. Yıllar öncesinde İluh Deresi İhata duvarı ile evlerin duvarları bitişikti. Semt sakinlerini uyaran Başkan Yardımcısı Tatar, maddi durumu elverişli olmayan bazı ev sahiplerine de demir-çimento vb gibi inşaat malzeme desteğinde bulunmuştu. Tatar, yıllar önce derede ıslah çalışmaları başlatırken, etrafını kalabalık bir kitle sarmıştı.

BATMAN’I SEVEN KOMUTANDI

1987 ile 1989 Yılları arasında Batman Garnizon Komutanlığı ile Hava Meydan Komutanlığı yapan Albay Gültekin İnan’dı. Kıdemli pilot öğretmen Albay İnan, Batman’dan sonra atandığı Ankara’da Tuğgeneralliğe yükselmişti. Görev yaptığı süre içinde kışlayı Batmanlılara açan Albay İnan, ‘ilçe’ döneminin son Garnizon Komutanı idi. Ataması Ankara’ya çıktığında eski hava lokalinde verilen ‘Veda Gecesi’nde duygulu anlar yaşanmıştı. Belediye eski Başkan Yardımcısı Batman anısına Albay İnan’a çeşitli hediyeler armağan etmişti. Tuğgeneral-Albay Gültekin İnan, 2 yıl önce yaşama veda etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ