İşte Batman’ın dününe dair belleklerde yer edinen bazı kareler.

ÖZAL, BATMAN’A EN FAZLA GELEN LİDERDİ

Gerek Batman’ın ‘İlçe’ gerekse de ‘İl’ olduktan sonra da petrolün başkentine en fazla konuk olan parti lideri merhum Turgut Özal’dı. Özal, İlçe ve İl döneminde Batman’da iz bırakan reformist bir politikacıydı. 1989 Yılında TPAO’nun 1 Nolu Misafirhanesine konuk olan Özal’ı dönemin Batman’daki yöneticilerin eşleri de karşılamıştı. Merhum Özal’ın baş koruması Musa Öztürk, onu gölge gibi takip etmişti. Merhum Özal, 1 Nolu Misafirhanenin salonundaki karşılamada objektiflerimize böyle yansımıştı.

VEDA GECELERİ DUYGULANDIRIRDI

Batman’ın ‘İlçe’ olduğu zamanlarda, atama dönemlerinde tayinleri başka İl’lere çıkan yöneticiler için ‘veda geceleri’ düzenlenirdi. İlçe dönemindeki kısıtlı imkanlara rağmen düzenlenen veda gecelerine dönemin yöneticileri ile Ünite çalışanları eksiksiz katılırdı. 1990 Öncesinde Batman’da uzun yıllar görev yapan Üsteğmen Süleyman Doğan, Ankara’ya atanmıştı. Dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Doğan’a çalışmalarından ötürü çeşitli armağanlarda bulunmuştu. Batman’ın son ilçe Emniyet Müdürü Süleyman Başgör ve Belediyespor eski As Başkanı Hayrettin Hamidi’nin de katıldığı veda gecesinde Doğan, Batman’da unutulmaz günler yaşadığını söylemişti. İşte veda gecesinde Doğan ile Tatar’dan geride kalan bir hatıra kare.

İLK HİZMET BİNASINI KAZANDIRAN MÜDÜRDÜ

İki dönem Belediye Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra Batman Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne asaleten atanan Abdulkadir Tatar, ilklere imza atmıştı. Bayındır Mahallesi’nde şimdiki Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün hizmet binasını 2 yıl gibi bir sürede tamamlayan Tatar, İl teşkilatının kadrosunu da kısa sürede kurmuştu. Bayındır Mahallesi’ndeki hizmet binasını tamamladıktan sonra Tatar ve ekibi, binanın terasında bu pozu vermişti. Bu karede yer alan personelin tamamı şimdilerde emekli oldu.

ESKİ MEYDANDA RESMİ BAYRAMLAR OLURDU

Yıl, 1987. Yer, şimdiki Cumhuriyet alanı. Batman Kaymakamı Aydın Arslan ve Garzinon-Hava Meydan eski Komutanı Kurmay Albay Gültekin İnan, şimdilerde aramızda değil. Bir zamanlar Batman’ın sevilen simalarından petrol sektörünün başındaki TPAO eski Bölge Müdürü Mehmet Yamaç ve Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman da uzun bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu. 29 Ağustos Zafer Bayramı’nın kutlandığı Cumhuriyet Meydanında protokol için ayrılan bölümde İlçe döneminde Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ve eski Sivil Savunma Müdürü İzzettin Seçkin de objektiflerimize yansımıştı. O bayram töreni şimdilerde arşivimizde bir hatıra olarak kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ