HEYETLERİ KARŞILAMA KAVŞAĞIYDI

Batman’ın ‘ilçe’ olduğu yıllarda üst düzey heyetleri karşılama yeri eski Beşiri-Hasankeyf kavşağıydı. Karayolları Batman Şube Müdürlüğü’ne yakın olan kavşak, Siirt yönünden gelen heyetleri karşılama yeriydi. Batman-Siirt-Diyarbakır Çevre yolu olmadığı 1988 yılında üst düzey yetkililer ile bürokratlar için karşılama yeri Beşiri-Hasankeyf kavşağıydı. 1987 Yılında dönemin Batman Kaymakamı Aydın Arslan, İlçe Jandarma eski Komutan Üsteğmen Süleyman Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, İlçe Emniyet Amiri Kenan bey ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ertuğrul, bir karşılama öncesinde eski kavşak yakınında bu pozu vermişti.

RESMİ BAYRAMLARIN KUTLANDIĞI ALANDI

Batman’ın ‘İlçe’ olduğu dönemlerde resmi bayram kutlamaları daha çok Cumhuriyet alanında yapılırdı. Yağışlı havlarda bile etkinliklerin yapıldığı o tarihi alan, dolup taşardı. Yapı Kredi Bankası  şubesi, Ziraat Bankası Merkez Şubesi’ne komşuydu. ‘Öncü İş Merkezi’ zemin katında Öncü ailesine ait eczane de yer değiştirmeyen meydanın tek mekanı. Resmi bayram törenlerinde kamu, kurum ve kuruluşların temsilcileri, Atatürk heykelinin bulunduğu büstün önüne çelenk bırakırdı. İşte eski Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, çelenk bırakırken o an objektiflerimize böyle yansımıştı.

KAPALI SPOR SALONUNDA SÜNNET ŞENLİĞİ

Eski 16 Mayıs Şehir Stadı’na komşu olan kapalı spor salonu, sayısız etkinliğe ev sahipliği yaptı. Salon sporlarının yanı sıra bir zamanlar resmi kurum ve kuruluşların personel alım sınavlarının da yapıldığı salonda 36 yıl önce Belediye’nin düzenlediği sünnet şöleninde dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, sünnet olan çocuklara çeyrek altın takmıştı. Batman eski Belediye Başkan Vekili Yavuz Yılmaz ve Belediye eski Personeli Şahabettin Uruk, sünnet şöleninde objektiflerimize böyle yansımıştı. 2010 Yılında kapalı spor salonu, stadyumla birlikte yıktırılarak ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürüldü. 

CUMHURİYET ALANINDA BİR BAYRAM

‘İlçe’ döneminde Batman’da resmi bayram kutlamalarının adresi Cumhuriyet alanıydı. Dönemin son ilçe yöneticilerinden Kaymakam merhum Aydın Arslan, Garnizon-Hava Meydan eski Komutanı Kurmay Albay merhum Gültekin İnan ve Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Batmanlıların bayramını kutladıkları o andan geride kalan bir kare. Cumhuriyet alanındaki bayram törenleri coşkulu geçerdi. Öğrenci ve veliler, bayram etkinliklerine ilgi gösterirdi. Meydan, törenler sırasında trafiğe kapatılırdı. İşte petrol kentinin ‘ilçe’ döneminin son resmi bayram töreninden bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ