MAKİNE-İKMAL’İN AÇILIŞINI ARSLAN YAPMIŞTI

Batman Belediye Başkanlığını ilk kazandığı dönemde yaptığı hizmetlerle herkesin takdirini kazanan merhum Ataullah Hamidi, Esentepe karşısındaki Tofaş servis binasını Belediye’ye satın almıştı. O zamanlar şehrin ücra noktasındaki tesis, yerel yönetimin araçlarına nefes aldırmıştı. Dönemin Batman Kaymakamı ve  OHAL Valisi iken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Aydın Arslan, Belediye Başkanı merhum Ataullah Hamidi, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Kurmay Albay Gültekin İnan, Tüpraş Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman, eski Milletvekili Kutbettin Hamidi, eski siyasetçi Muhittin Hamidi, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ile eski Zabıta Müdürü Ali Ulutaş, tesisin kurdele kesiminde objektiflerimize böyle poz vermişti. Bu karede yer alan bazı simalar uzun bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu. 37 Yıl önceki Belediye Makine-İkmal servisinin açılışından bu kare geride kaldı.

TPAO YILDÖNÜMLERİ RENKLİ GEÇERDİ

Yıl, 1988. Yer, TPAO eski Beyaz Saray salonu. Dönemin Batman Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, TPAO eski İkmal Başmüdürlüğü’nde çalışan Rauf Aydın’ın armağanını vermişti. TPAO eski Personel Müdürü Veysi Alyamaç da sunuculuk yaptığı kürsüden objektiflerimize böyle yansımıştı. Batman Belediyesi’nin eski yöneticileri, TPAO’nun kuruluş yıldönümünde petrol emekçileriyle bir araya gelirdi, sevinçlerine ortak olurdu. Şimdilerde TPAO’nun o görkemli kuruluş yıldönümleri fotoğraf karelerinde kaldı.

 HUBUBAT FABRİKALARI PEŞ PEŞE AÇILMIŞTI

Batman’ın ‘İlçe’ olduğu dönemlerde hububat ağırlıklı fabrikalar peş peşe açılmıştı. Aydınkonak (Korike) ile Balpınar yolu üzerinde mercimek, pamuk-çırçır ve boya fabrikaları, Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın teşvik verdiği desteklerle açılmıştı. İlçe döneminde pamuk-çırçır fabrika sayısı 10’u buluyordu. Mercimek ve un fabrikaları da Batman’ın tarım sektöründe iddialı bir kent olduğunu ispatlamıştı. Batman’ın son Kaymakamı Ali Ülger, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Garnizon-Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Gültekin İnan, Siirt Emniyet Müdürü İsmail Bardakçı, Batman’ın son İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Başgör ve Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Aydınkonak’ta açılışı yapılan Altunçlar mercimek fabrikasının açılışında boy göstermişti.

BATMAN’IN ARSLAN KAYMAKAMIYDI

Yaklaşık 1.5 yıl süreyle Batman Kaymakamlığı yapan Aydın Arslan, petrol kentinin sevilen yöneticilerdendi. OHAL Valiliğinin kurulduğu ilk yıllarda Diyarbakır’a atanan Batman Kaymakamı Arslan için TPAO 1 Nolu havuzunda veda gecesi düzenlenmişti. Batman’ın eski sanatçılarından Cümbüş ustası İsa Bürü ve sanatçı Bahri Tunç, veda yemeğinde sazlı-sözlü güzel bir geceyle Kaymakam Arslan’a moral vermişti. Batman eski Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar da hizmetlerinden ötürü Arslan’a plaket vermişti. Arslan, komşu Diyarbakır’da bir süre OHAL Vali Yardımcılığı yaptıktan sonra Diyarbakır Emniyet Müdürü görevinde de bulunmuştu. Diyarbakır’da OHAL Valiliği yaparken Arslan, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ