EN ZENGİN MAKİNE İKMAL PARKI BATMAN’INDI

Batman Belediyesi Gündüz’lere ait eski Tofaş servis binasını satın almıştı. Esentepe karşısındaki eski Tofaş servis binasını 1987 yılında satın alan dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, görkemli bir törene imza atmıştı. Dönemin Batman Kaymakamı Aydın Arslan, Hava Meydan-Garnizon Komutanı Kurmay Albay Gültekin İnan, Tüpraş eski Rafineri Müdürü Cevat Kocaman, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ile Belediye Ünite Müdürleri’nin bulunduğu törende Ataullah Hamidi, Batman Belediyesi’nin Makine İkmal atölyesinin bölgedeki Belediyeler arasında kapasitesi en yüksek tesis olduğunu açıklamıştı. Bu karede yer alan Batman’ın ilçe döneminde iz bırakan dört yöneticisi Hamidi, Arslan, İnan ve Kocaman yaşama veda etti. Belediye eski İkmal Müdürlüğü’nün yeri şimdilerde Batman Park AVM’ye dönüştürüldü.

PROJE ÜRETEN YÖNETİCİYDİ

1986-1990 Yılları arasında Batman Belediye Başkan Yardımcılığı yapan, daha sonra Batman Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nün kurucu Müdürlüğünü de yapan Abdulkadir Tatar, petrol kentinde ilk konut projesini hayata geçirmişti. Batman Belediyesi’nin eski hizmet binası girişinde beldede yapılan ilk konut projesine de imza atan Tatar, o zamanlar ilkokul öğrencilerini, Belediye’ye de ağırlardı ve yerel yönetimin gündemindeki projeleri anlatırdı. Batman Belediyesi, 1988 yılında projelerini açıkladığı beldedeki ilk konutların maketlerini Belediye binasının girişinde sergilemişti.

 HİZMET KENAR SEMTLERDE BAŞLAMIŞTI

İlçe döneminde Batman Belediye Başkanlığı’na ‘Merhaba’ diyen 1990’dan sonra da TBMM’nin yolunu tutan Batman’ın eski politikacılarından Ataullah Hamidi, ilk Belediye Başkanlığı görevinde hizmeti kenar semtlerden başlatmıştı. Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Zabıta Müdürü Ali Ulutaş, Sekreteri Kemal Yılmaz ve koruması Baş Zabıta merhum Naif ile mesainin büyük bölümünü kenar mahallelerde geçiren Hamidi, sokak ve yol genişletme çalışmalarının yanı sıra yolların asfalt ve beton serimini 19 Mayıs ile Karşıyaka Mahallelerinden başlatmıştı.

DÜNDEN BUGÜNE KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE

83 Yıllık şehir Batman’dan 1980’li yıllardan günümüze kadar kaçak yapılarla mücadele hep sürdü. 1984 Yılında Belediye Başkanlığına seçilen Ataullah Hamidi, kent merkezinin eski güzergahlarının genişletilmesinde etkin rol oynamıştı. Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ile birlikte kaçak yapılaşmanın olduğu bölgelerde yıkım çalışmaları yapan merhum Hamidi, dar gelirli konut sahipleri ile küçük esnafa da olanak sağlamıştı. 40 Yıl öncesinde eski çarşı merkezinde 1’nci ile 2’nci Cadde’yi birbirine bağlayan ara caddenin karşısında bulunan sokaktaki yıkım çalışmaları objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ