1980’LERDE CADDE VE SOKAKLAR BÖYLEYDİ

Burası Karşıyaka Mahallesi’ndeki 100. Yıl İlkokulu’nun bulunduğu sokak. 1987 Yılında dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, bazı cadde ve sokakları asfaltlama ve beton çalışmalarını yerinde incelemişti. Altyapı çalışmalarının götürüldüğü mahallelerde sokak sakinleriyle bir araya gelen Başkan Yardımcısı Tatar, vatandaşların taleplerini de dinlerdi. Bir zamanlar lağım sularının aktığı, toz ve çamurdan geçilmeyen o cadde ve sokakların şimdilerde çehresi değişti.

İLK KONUT ALANINDA ALTYAPI

Batman Belediyesi 1988 yılında ilk toplu konutları Belde Mahallesi’nde yapmıştı. Batman’ın son Kaymakamı Ali Ülger, şimdilerde çok bloklu apartmanların yükseldiği Belde Mahallesi’nde Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Fen Müdürü Sıtkı Erbatur ve eski BASKİ Müdürü Bedrettin Ramanlı ile tek bir yapının olmadığı bölgede objektiflerimize böyle poz vermişlerdi. O dönemler Tilmerç’teki NATO çiftliğini etrafında hiçbir yapı yoktu. İki yıl içinde tamamlanan konutlar, yıllar önce yıktırılmıştı. Yerinde ise şimdilerde çok bloklu yapılar yükseldi. Karede objektiflerimize poz veren Batman’ın son Kaymakamı Ali Ülger ise uzun bir süre önce yaşama veda etti.

SEMRA ÖZAL BÖYLE AĞIRLANMIŞTI

İlçe döneminde Batman’da konaklamanın adresi TPAO tesisleriydi. 1988 Yılında Batman’a bazı Bakanlar ile çıkarma yapan dönemin Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal,  eşi Semra Özal ile birlikte TPAO’nun 1 Nolu Misafirhanesi’nde ağırlanmıştı. TPAO’nun efsane Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, Tüpraş Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman’ın eşleriyle birlikte karşıladığı Semra Özal, TPAO tesislerine hayran kalmıştı. 36 Yıl önce karşılamada bulunan Mehmet Yamaç, eşi Ümit Yamaç ve Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman yaşama veda etti. 1 Nolu eski Misafirhane girişindeki bu kare ise geride kaldı.

ERGÜDER-TATAR DOSTLUĞU

Bu iki simadan biri uzun yıllar petrol sektöründeydi, diğeri ise yerel yönetimdeydi. İkisi de bir zamanlar Batman’ın sevilen simalarındandı. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde uzun yıllar Bölge Müdür Yardımcılığını yapan Mehmet Ergüder, Trakya Bölge Müdürlüğü görevini de sürdürmüştü. Belli aralıklarla Batman-Trakya Bölge Müdürlükleri arasında görev yapan Ergüder, TPAO’nun kuruluş yıldönümünde plaketini, Batman eski Belediye Başkan Yardımcılarından Abdulkadir Tatar’dan almıştı. İki yönetici de bir zamanlar Batman’da iz bırakan çalışkan yöneticilerdendi. Ergüder ve Tatar, şimdilerde Batman dışında yaşıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ