DİYALOĞU ÖN PLANDA TUTAN YÖNETİCİLERDİ

Batman’da yaklaşık 2 yıl süreyle görev yapan petrol kentinin son Kaymakamı Ali Ülger’di. Garnizon-Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Gültekin İnan, Jandarma Üsteğmen Süleyman Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ve İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Başgör, 15 günde bir yan yana gelirdi. Eski hava lokali ve TPAO 1 Nolu Misafirhane başta olmak üzere ilçe döneminde bazı kurumların sosyal tesislerinde bir araya gelen eski ilçe yöneticileri, kentin gündemindeki sorunlara çözüm bulurdu. O zamanlarda da ulusal ve yerel medya temsilcilerini de toplantılara davet eden eski ilçe yöneticilerinin oluşturduğu ‘hoşgörü’ ortamından söz eden bazı emekli yöneticiler; “İlçe döneminin o güzel günlerini arıyoruz. O zamanlarda da Batman büyük bir kentti. İmkanlar kısıtlıydı ama yöneticilerin birbirilerine olan diyaloğu birçok sorunu çözüyordu” diyorlar.

SÜNNET ŞÖLENLERİ SALON’DA YAPILIRDI 

İki dönem üst üste Batman Belediye Başkanlığı yapan merhum Ataullah Hamidi’nin Başkan Yardımcılığı görevini de Abdulkadir Tatar üstlenmişti. Tecrübeli yönetici Tatar’ın gençlik yılları ve mühendislik dönemi de Batman’da geçmişti. Yerel yönetimde o dönemlerde oluşturduğu güzel ortamla birçok işi başaran Tatar, sosyal aktivitelere de önem verirdi. Görevi döneminde 1000’i aşkın dar gelirli çocuğu sünnet ettiren Tatar, ailelere de çeşitli hediyeler armağan etmişti. Eski Atatürk kapalı spor salonunda düzenlenen toplu sünnet şöleninde Tatar, Belediye’nin sünnet şölenine dair günün anısına madalyaları da çocuklara takmıştı. Batman eski Belediye Başkan Yardımcısı Tatar ve eski Belediye emeklisi Şahabettin Uruk, sünnet şöleninde objektiflerimize böyle yansımıştı.

SSK’DA UNUTULMAYAN BAŞHEKİMDİ

Batman eski SSK Hastanesi Başhekimliği görevini en uzun sürdüren doktor Yaşar Mete idi. 25 Yıl SSK’da Başhekimlik yapan Dr. Mete, Hastanenin yatak kapasite sayısını da arttırmıştı. Günümüzde İluh Devlet Hastanesine dönüştürülen eski SSK Hastanesi, 1970’li yılların başından günümüze kadar hizmet veren Batman’ın eski sağlık kuruluşlarından. İlçe döneminde de eski Hastaneye Başhekimlik yapan Dr. Mete, dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ile objektiflerimize böyle poz vermişti. Dr. Mete, Batman’dan Ankara’ya atanmıştı. Dr. Yaşar Mete, Ankara’da yaşama veda etmişti.

BİRBİRİNDEN AYRILMAYAN BEŞLİYDİ

Yıl, 1987. Yer, Batman eski Emniyet Müdürlüğü bahçesi. Dönemin Batman Kaymakamı eski OHAL Valisi Aydın Arslan’dı. Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Tatar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ertuğrul, İlçe Emniyet Amiri Kenan Bey ve İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Süleyman Doğan, mesainin büyük bölümünü bir arada geçirirlerdi. Etkinliklerde de birbirinden kopmayan bu karedeki Batman’ın eski yöneticilerinden Arslan, uzun bir süre önce hayata veda etti. Batman’ın diğer eski yöneticileri ise emekliye ayrıldı. Bir zamanlar Batman’ın bu beş yöneticisi biribirinden kopmazdı. 37 Yıl öncesinin Batman’ını yönetenlerin hiçbiri şimdi görevde değil. İki dönem Belediye’de Başkan Yardımcılığı yapan Tatar, Batman ‘İl’ olduğunda ilk Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü görevine asaleten atanmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ