ESKİ STADYUMDA TRİBÜN İNŞAATI

Şimdilerde Şafak Mahallesi’nde ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülen Batman’ın eski 16 Mayıs Şehir Stadının tribün bölümünün inşaatına 1987 yılında başlanmıştı. Dönemin Batman Kaymakamı eski OHAL Valisi Aydın Arslan’dı. Siirt Valisi ise Selami Teker’di. Batman Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ve Gençlik Spor teşkilatının eski yöneticilerinin de eşlik ettiği heyet, stadyumun ilk tribün bölümünün inşaatında incelemelerde bulunmuştu. Eski Atatürk Kapalı Spor Salonuna komşu olan şehir stadı, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün desteğiyle kapalı tribüne kavuşmuştu. Yaklaşık 30 yıl süreyle Batman’da futbol müsabakalarının oynandığı stadyum ise 5 yıl önce Millet Bahçesi’ne dönüştürülmüştü.

BİR ZAMANLAR PROTOKOL CADDESİYDİ

Batman’ın ‘İlçe’ olduğu dönemlerde resmi kurumlar bir aradaydı. Cumhuriyet Caddesi, Batman’ın ilk meydanına çıkardı. Belediye hizmet binası, eski Hükümet Konağı, Kaymakamlık ve Tarım teşkilatı hizmet binaları Cumhuriyet alanı güzergahındaydı. Peş peşe olan resmi kurumlar, bir arada sayılırdı. 1987 Yılında Batman’a konuk olan Siirt eski Valisi Selami Teker, Kaymakamlık binasında dönemin Kaymakamı Aydın Arslan’dan brifing aldıktan sonra kentin ilk alanı Cumhuriyet Meydanı’na kalabalık bir heyetle çıkarma yapmıştı. Batman eski Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, Hava Meydan-Garnizon eski Komutanı Kurmay Albay Gültekin İnan, eski Milli Eğitim Müdür Mehmet Ertuğrul, Batman Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman, Meslek Yüksek Okulu eski Müdürü Ekrem Kaya ve Stüdyo Kemal sahibi Kemal Tapan meydana doğru yol almıştı. O dönemler Cumhuriyet Caddesi’nde hizmet veren Kent Oteli ve Saray Otelinin tabelaları da sararan arşivimizde bir hatıra olarak kaldı.

BEŞİRİ-HASANKEYF KAVŞAĞI BÖYLEYDİ

Yıl, 1987. Batman’ın İlçe yöneticileri Siirt’ten Batman’a gelecek olan Siirt eski Valisi Selami Teker için karşılama töreni yapmıştı. Şimdiki Bayındır Mahallesi’nin olduğu bölge, uçsuz bucaksız bozkırdı. 37 Yıl önce tek bir yapının olmadığı o bölge, şimdi Batman’ın en büyük semtlerinden biri olan Bayındır ile Aydınkonak Mahallelerine dönüştü. Dönemin Batman Kaymakamı Aydın Arslan, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ertuğrul, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Üsteğmen Süleyman Doğan ve İlçe Emniyet Amiri Kenan bey, karşılama öncesinde bu pozu vermişti. Şimdiki Beşiri-Hasankeyf kavşağının çevresi ise çöldü.

KÜLTÜR’ÜN İLK KONUTLARI

Şimdilerde nüfusu Batman’ın en büyük semtlerinden birine dönüşen Kültür Mahallesi’nde 38 yıl önce ilk temelleri atılan konutlar, Petrol-İş Sendikası’nın 206 Evler konutlarıydı. Kültür Mahallesi’nin olmadığı dönemlerde petrol emekçilerin sendikasının yaptığı 2 katlı konutlar, parmakla gösteriliyordu. Dönemin Siirt Valisi Selami Teker, Batman Kaymakamı Aydın Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar ve Belediye Fen Müdürü Sıtkı Erbatur, Kültür Mahallesi’nde yapılması planlanan eğitim yuvalarının yerleri ile yeşil alanların belirlenmesi için bir dizi incelemelerde bulunmuşlardı. Şimdilerde TED İlköğretim okulunun bulunduğu yerde incelemelerde bulunan dönemin yöneticileri, objektiflerimize böyle poz vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ