Petrol kentinin eski meydanı da son 20 yılda değişen alanlardan biri oldu…

İLÇE DÖNEMİN SON YÖNETİCİLERİ

Batman’da 1989 yılının 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin yapıldığı yer, Cumhuriyet alanıydı. İlçe dönemin son yöneticileri, bayram töreni için Cumhuriyet Caddesi’nden meydana ‘yaya’ olarak giriş yapmıştı. Batman’ın son Kaymakamı aslen Tarsuslu Ali Ülger’di. Garnizon ve Hava Meydan Komutanı ise Kurmay Albay İzmirli Gültekin İnan’dı. Batman Belediye Başkan Yardımcısı görevini ise Batman’ın ilk Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nü yapan Abdulkadir Tatar’dı. Batman’ın ‘İlçe’ döneminin son yöneticileri halkın bayramını böyle kutlamıştı. Meydanın sessiz tanıklarından Çabuk İş Merkezi’nde ise bir zamanlar SSK Batman Hastanesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ramazan Sevinç ile eşi Dr. Sevinç İnci ile Dr. Aysel Yağız’ın muayeneleri vardı.

MEYDAN ETRAFI CIVIL CIVIL OLURDU

1957’den 2015 Yılına kadar Batman’ın kalbi eski Cumhuriyet Meydanı’nda atardı. O alanda uzun yıllar ‘Demir Palas Oteli’ olarak hizmet veren ‘Demir İş Merkezi’nin önünde Atatürk heykeli vardı. Bayram törenleri, parti mitingleri ve bazı etkinlikler, bu alanda olurdu. 1980 ve 90’lı yıllarda bu alan petrol kentine dar geliyordu. Sayısız bayram törenleri ile parti liderlerinin, Batmanlılara seslendiği bu alanın dili olsa da eski günleri anlatabilse. Etkinliklerde meydanın etrafı cıvıl cıvıl olurdu. 35 Yıl önce Batman’ın ‘İlçe’ dönemindeki yöneticilerden Kaymakam Ali Ülger ve Hava Meydan Komutanı Albay Gültekin İnan, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Eski yöneticilerden ise geride bu hatıra kare kaldı.

MEYDANIN TEK LOKANTACISIYDI

1970’li Yılların sonu ile 1990’ların başına kadar Cumhuriyet meydanının tek lokantacısı Kazım Usta idi. Petrol şehrinin emektar lokantacılarından 70 yaşındaki Kazım Başalak ve 9 kardeşinin işletmeciliğini yaptığı “Kazım Usta Fırınlı Kebap Salonu” meydanın olmazsa olmazı mekanlarındandı. 25 Yılı aşkın süreyle ‘Demir İş Merkezi’nin zemin katında hizmet veren Kazım Usta, son yıllarda çok sevdiği mesleğinden emekli oldu. Resmi bayramlar başta olmak üzere diğer etkinliklerde de Kazım Usta, öğrenci ve protokol mensup üyelere ‘yayık hayran’ ikramında bulunurdu. İşte bir etkinliğin gölgesinde dönemin son ilçe yöneticileri ile eski Kazım Usta lokantasının giriş bölümünün yansıdığı o eski mekandan bir kare.

SEZER DÖNEMİNDE MEYDAN

Batman’da 1974 yılının Gençlik ve Spor Bayramı töreni Cumhuriyet meydanında yapılmıştı. Batman Lisesi ‘Efsane Müdürü’ ise Gülpaşa Sezer’di. 1968-69 Eğitim-öğretim yılında Batman Lisesi’nin kurucu müdürlüğünü yapan Sezer, 1974-75 eğitim öğretim yılında petrol kentine veda etmişti. 1974 yılındaki Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğine katılan eğitimci-hukukçu Gülpaşa Sezer, törene renk katan Batman Lisesi’nin bando takımıyla bu pozu vermişti. Sezer ile Atatürk heykeli önünde hatıra kare çeken bazı simalar; “İlhami Bucağı, Şehmus Çelik, Mehmet Atayan, Solmaz Üçok ve Fikriye hanım.”

Kaynak: HABER MERKEZİ