1988 Yılında Batman’a konuk olan eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal, TPAO’nun 1 Nolu Misafirhanesinde ağırlanırdı. Özal’ı dönemin Bakanları İsmail Özdağlar, Sefa Giray, Cahit Aral, Mehmet Keçeciler ve kardeşi Yusuf Bozkurt Özal da yalnız bırakmamıştı. Özal Batman’a hayran kalmıştı. İşte Özal’ın 1990 öncesinde konakladığı eski 1 Nolu Misafirhanesindeki bazı kareleri.

1 NOLU MİSAFİRHANEYE KONUK OLMUŞTU

Eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal, 1990 öncesinde Güneydoğu’ya gezi düzenlediğinde ilk durağı petrolün başkenti Batman olurdu. İlçe yıllarında bile kabinesindeki Bakanların çoğunu  Batman’a getiren merhum Özal’ın konakladığı yer TPAO’nun 1 Nolu Misafirhanesiydi. Batman’ın Siirt’e bağlı olduğu yıllarda Vali Recep Birsin Özen’di. Özal’ın kardeşi Yusuf Bozkurt Özal’ın da eşlik ettiği Özal, 1 Nolu Misafirhanede dönemin TPAO Genel Müdürü İsmail Kafesçioğlu, TPAO Batman Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, Tüpraş Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman tarafından karşılanmıştı. 38 Yıl önce 1 Nolu Misafirhanede ağırlanan merhum Özal, TPAO tesislerine hayran kalmıştı.

Bakanlar Kurulu Batman

BAKANLAR KURULUNU BATMAN’DA TOPLATMIŞTI

1990 Öncesi de sonrası da Batman’a sık sık düzenlediği gezilerle adından söz ettiren eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal, kabinedeki ağır topları da beraberinde getirmişti. TPAO’nun küçücük 1 Nolu Misafirhanesi, eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a ev sahipliği yapmıştı. Başbakanlığı döneminde yüce divanlık olan eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray ve Sanayi Bakanı Cahit Aral, bazı üst düzey bürokratların da aralarında bulunduğu konuklar, 1 Nolu Misafirhanede objektiflerimize böyle yansımıştı.

Turgut Özal 1 Nolu Misafirhane

1 NOLU MİSAFİRHANEYE HAYRAN KALMIŞTI

Kristal Park yapılmadan önce TPAO’nun konaklama yeri 1 Nolu Misafirhaneydi. Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Batman’a her gelişinde beraberindeki kalabalık heyetle misafirhanede kalırdı. TPAO eski Genel Müdürü İsmail Kafesçioğlu, Siirt eski Valisi Recep Birsin Özen ve TPAO Batman eski Bölge Müdürü Mehmet Yamaç’ın brifing verdikleri merhum Özal, 1 Nolu Misafirhaneden ayrılırken beraberinde eski Bakanlardan Cahit Aral ve Bayındırlık İskan Bakanı Sefa Giray da vardı. O geziye merhum Özal’ın oğlu Efe Özal da eşlik etmişti.

Turgut Özal Site Yürüyüş

SİTE’DE YÜRÜYÜŞ YAPMIŞTI

1986’nın Bir yaz mevsiminde Batman’a konuk olan merhum Turgut Özal, konakladığı 1 Nolu Misafirhanenin önünde yemek sonrası yürüyüş yapmıştı. Eski Bakanlardan Mehmet Keçeciler, İsmail Özdağlar, eski Vali Recep Birsin Özen, TPAO eski Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, yardımcısı Adnan Gümüştaş’ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililer, Özal’ın yürüyüşüne katılmıştı. ANAP lideri ve eski Başbakan Özal Site’de yürürken, yanında oğlu Efe Özal da vardı. Merhum Özal’ın bu karesi o dönemler yaygın medyada da geniş yer bulmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ