BAĞCI’NIN ADRESİ ÖZ’DÜ

1960’lı Yılların başında Batman Sağlık Ocağı’na ilk atanan memur Nurettin Bağcı idi. 1990’lı Yılların başına kadar çok sevdiği petrol şehrinden ayrılmayan Artvinli Bağcı’nın, tıraş olduğu kuaförlerden biri de emektar Hasan Öz’dü. Uzun yıllar Cumhuriyet Caddesi Gör Pasajı bitişiğindeki iş merkezinde hizmet veren Öz, şimdilerde Gülistan Caddesi’ne taşındı. Batman’ın ilk Sağlık memurlarından daha sonra Sağlık Teşkilatı’nda Ünite Müdürlüğü’ne kadar yükselen Bağcı, emekli olduktan sonra memleketi Artvin’e yerleşti. 90’lı Yıllarda Bağcı, tıraş olduğu eski berber Öz ile objektifimize böyle yansımıştı.

DAMATLAR DAMDA TIRAŞ OLURDU

35 Yıl öncesine kadar salonların olmadığı Batman’da, düğün törenleri daha çok mahallelerde olurdu. Yerel sanatçıların renk kattığı düğün törenlerinin ‘olmazsa olmazı’ eski kuaförlerdi. Evlerin damında damat tıraşı yapan eski berberlerinden Hasan Öz, 1990 öncesindeki düğünleri şöyle anlatıyor; “O zamanlar Batman’da yapılan düğünler bir başka güzeldi. Düğünlerin yapıldığı mahallelerin yanı sıra çevredeki hemen herkes düğünlere katılır, özellikle bekar gençler tıraş olmayana kadar damadı yalnız bırakmazdı. O zaman damat tıraşlarında kazancımız iyiydi.”

70’LERDE RESMİ BAYRAM TÖRENLERİ

Bir zamanlar petrol şehrinin kalbi Cumhuriyet Meydanı’nın da atardı. 1975 Yılının Gençlik ve Spor Bayramı töreninden siyah-beyaz bir kare. Resmi bayram törenlerinin yapıldığı eski meydanla birleşen Cumhuriyet Caddesi ‘tören geçidi’ için trafiği kapatılırdı. Batman Lisesi mezunları beyaz renkli üniformalarıyla bayram etkinliklerine renk katmış. Batman’ın eski mezunlarından majör Diyarbakır Hayri, İlhan Bucağı ve Mehmet Atayan’ın liseli arkadaşlarından oluşan bando takımı, tören sonrası dönüşlerinde DDY eski köprüsü ile karşısındaki kaldırımdaki kalabalık kitlenin, bayram coşkusu fotoğraf karesine yansımış.

TPAO’DA ESKİ HUKUK BÜROSU

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün eski Hukuk Bürosu 1990’lara kadar etkindi. Bölgede TPAO’nun yaptığı sondaj arama çalışmalarında istimlak ettiği yerlere Hukuk Bürosundaki görevliler önce giderdi. Aslen Malatyalı hukukçu Avukat Selami Yücel’in, sorumluluğundaki hukuk bürosu ekibinde yer alan Batman Çağdaş’ın eski yazarlarından Yaşar Koray ve Hadi Kavak’ın da aralarında bulunduğu 8 kişilik arazi ekibi, tarihi Sinan-Zilek köprüsü yakınında çektikleri hatıra karenin üzerinden 40 yıl geçti. Karede yer alan Koray ve Kavak, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ