İşte Batman’ın dününe dair birkaç karesi daha.

1989’A İLUH’A İLK EK KÖPRÜ YAPILMIŞTI

Yıl, 1989. Yer, 1942 yılında DDY’nin İluh Deresi üzerinde yaptığı ilk köprünün bitişiği. 35 Yıl önce yayaların kullandığı DDY köprüsünde görünmez kazalar yaşanmıştı. Dönemin Belediye Başkanı merhum Ataullah Hamidi, DDY köprüsünün bitişiğinde yayaların geçeceği ek köprü kazandırmıştı. O zamanlar şimdiki gibi dereye bu denli lağım suları akmazdı. Dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Fen İşleri Müdürü Sıtkı Erbatur ve eski Fen İşleri Teknik eleman Salih Yıldız, ek köprünün hafriyat çalışmalarını inceledikleri andan bir kare. O dönemler İluh Deresi çevresinde yapıların çoğu kerpiç ve taştandı.

BİR ZAMANLAR İLUH DERESİ

Ek köprünün temelinin atıldığı dönemlerde yaklaşık 8 mahalle içinden geçen İluh Deresi’nde ihata duvarı 1.5 metre yükseklikteydi. Dereye komşu olan evlerin atık suları derede birikirdi. O zamanlar sadece TPAO ile Tüpraş Rafineri’nin atıklarının aktığı dereye, Batman Barajı sulama kanallarından su akmazdı. Dere kupkuruydu. Batman Belediyesi, ilk ek köprü inşaatına başladığında İluh Deresi’ndeki manzara da böyleydi.

ESKİ BAYINDIRLIK BİNASI YERİ

1991 Yılının bahar mevsiminden bir manzara. Burası, şimdilerde Batman’ın Bayındırlık Mahallesi olarak bilinen şehrin hızla gelişen bölgesi. Uzun bir süre yerel yönetimde görev yapan eski Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Tatar, Batman ‘İl’ olduktan sonra Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü görevine atanmıştı. Şimdilerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği adını alan eski Bayındırlık İskan Müdürlüğü’nün ilk personeli ile hatıra kare çeken Abdulkadir Tatar, Batman’da önemli projelere imza atmıştı. 35 Yıl önce buğday tarlalarının olduğu ve şimdilerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün bulunduğu alan ile çevresi, petrol kentinin büyük mahallelerinden birine dönüştü.

NEREDEN NEREYE…

35 Yıl önce ‘Çe’yi atıp ‘İl’e ‘merhaba’ diyen Batman kent merkezi nüfusu, 147 bindi. Yavuz Selim Mahallesi’ne ‘İpragaz Mahallesi’ denilirdi. Bayındır Mahallesi’nin adı ise ‘Küme Evler’di. Tüpraş Batman Rafinerisi ile BOTAŞ tesislerine komşu olan Yavuz Selim, Cudi ve Bayındır Mahalleleri son yıllarda aldıkları göçle, petrol şehrinin en büyük semtleri arasında yer aldı. Batman’ın eski yöneticilerinden Abdulkadir Tatar, asaleten atandığı ilk Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü hizmet binasını, kent merkezinin dışına çıkaran yöneticilerden biriydi. Bir zamanlar tahıl ambarı olan Batman, hızlı büyüme sonucu çevresindeki verimli araziler de betonlaştı. İşte Tatar ve eski yöneticilerin şimdi ki Bayındırlık Mahallesi’ne havadar olan bölgede 35 yıl önce çektikleri bir hatıra kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ