LİSELERİN BANDO TAKIMLARI BİR ARADA

1977 Yılının Gençlik ve spor Bayramı’ndan siyah-beyaz bir kare. Batman Kız Meslek Lisesi ile eski Endüstri Meslek Lisesi’nin bando takımları, bayram öncesinde birlikte prova yapardı. Bir zamanlar Batman’ın en ücra bölgesinde kalan EML, günümüzde ise şehir merkezinin ortasında kaldı. 47 Yıl önce EML’nin bahçesinde çekilen iki lisenin öğrencileri arasında; Zeki Altun, Sedat Koyuncu, Nuh Işık ve dönemin tanıdık bazı simalarının 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı arifesinde çektikleri hatıra kare.

1980’LERİN LİSELİ EĞİTİMCİLERİ VE BANDO TAKIMI

1980’li Yılların başında resmi bayram törenleri TPAO’nun emektar stadında yapılırdı. Batman Lisesi’nin emektar resim öğretmenlerinden Namık Dikici, Sait Öztüzün, Hüseyin Edis, Ahmet Cemalettin Ekmen ve Musa Yelken Batman Lisesi’nin bando takımına moral veren eğitimcilerdi. 1977-78 Mezunlarından Adil Çelik, Muzaffer Dabakoğlu ve arkadaşlarının oluşturduğu bando ekibi 1980’nin Gençlik ve Spor Bayramı törenine renk katmıştı. O zamanlar liseli kız öğrenciler, siyah önlüklerle eğitim yuvasının yolunu tutardı. Bu karede yer alan emektar eğitimci Namık Dikici, uzun bir süre önce hayatını kaybetmişti. Öztüzün Batman’da, Edis ise İstanbul’da yaşamını sürdürüyor. Yurt dışına giden Ekmen ise bir süredir Kanada’da yaşıyor.

3 Şık

MAJÖRLÜĞÜ KİMSEYE KAPTIRMAZDI

Batman Ortaokulu ve Batman Lisesi’nde şıklığı ve çalışkanlığıyla bilinen Özhan Kayhan, Bando takımının majörlük görevini kimseye kaptırmazdı. Özellikle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramlarında hareketleriyle bayramlara renk katan Özhan Kayhan, Azat Yasak, Muzaffer Dabakoğlu ve İlknur Özgen beden eğitimi öğretmenlerinden de tam puan alırdı. Bayram törenlerinin yapıldığı Site’deki stadyum, Kayhan’ların oturduğu eve yakın mesafedeydi. Site’deki eski futbol turnuvalarına da renk katan Kayhan, eski 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramlarında majörlük görevini üstlendiği Batman Lisesi’nin gözde öğrencilerindendi. İşte Kayhan’ın liseli yıllarında bayramda arkadaşlarıyla çektiği hatıra kare.

ŞIKLIK VE ZERAFETLERİ ÖN PLANDAYDI

1980 Darbe öncesinde Batman Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Kurtalanlı Nazım Öztürk’tü. Kısıtlı öğretmen kadrosuna rağmen yetiştirdiği birçok öğrenci gerek Tüpraş Batman Rafinerisi gerekse de TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde iş imkanı bulmuştu. Motor, tesviye ve mobilya atölyelerinde yetişen birçok öğrenci, idealindeki mesleğiyle buluşmuştu. Resmi bayram törenlerinde öğrencilerini etkinliklerde yalnız bırakmayan Nazım Öztürk hoca, bando takımına özel kıyafet diktirmişti. Şimdilerde emekli olan Nazım Öztürk, eski öğrencilerinden Cemal Aslan, Sermet Bekiroğlu, İhsan Tüzün, Zeki Altun, Sedat Koyuncu, Nejla Güre ve Hülya Aksoy ile 1979’un Gençlik ve Spor Bayramı’nda TPAO stadındaki törenlerin ardından objektiflere böyle poz vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ