BÜYÜLEYEN SERGİYDİ

Çocukluğu ve gençliği Batman’da geçen uluslararası sanatçı Ahmet Güneştekin, ilk sergisini 2008’de İstanbul AKM’de açmıştı. Dönemin Batman Valisi Recep Kızılcık, Vali Yardımcısı Kemal Cirit, iş insanı Salih Güneştekin, sanat ve iş dünyasından seçkin bir topluluğun katıldığı İstanbul-Taksim meydanındaki eski AKM’de kokteyl veren Güneştekin’in yanında olanlar arasında Batman Çağdaş Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan da vardı. O serginin üzerinden 16 yıl geçti. Batman eski Valisi Recep Kızılcık, Trabzon’a atandıktan sonra yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü.

BATMAN’DA ÇITAYI YÜKSELTEN VALİYDİ

2007 ile 2009 Yılları arasında Batman Valiliği yapan Recep Kızılcık, sıra dışı bir Valiydi. Görev yaptığı Batman’da o dönemler önemli projeleri hayata geçiren Kızılcık, duayen gazetecilerden Mehmet Ali Birand’ın da konuğu olmuştu. Batman’a yurt dışından ilk yatırımcı getiren ve bir zamanlar merkezi İstanbul’daki Hey Tekstil’i de Batman’da yatırım yapmaya ikna eden Kızılcık, iz bırakan bürokratlardandı.

HASANKEYF’TE BU KANYON YOK ARTIK

Bir zamanlar tarihi ilçe Hasankeyf’in ortasından ‘köy yolu’ geçerdi. Şap Vadisi dedikleri bölge, Karaköy yoluna kadar uzanırdı. Eski Hasankeyf çarşısı ile Darphane’nin karşı karşıya olduğu bölge, ziyaretçilerin ilk ayak bastığı güzergahtı. Hasankeyf kurtarma kazıları sırasında Romalıların ilk kapısının olduğu bölgede mozaiklerde bulunmuştu. Bahar mevsiminde yeşil manzaralarıyla büyüleyen antik kentin eski Şap Vadisinin yarısı toprak dolgu ile dolduruldu. Mağaraların bir bölümü de belgelendirildikten sonra toprak altında kaldı.

KOYUN KIRKMA EĞİTİMİ 

Bölgede olduğu gibi Batman Ovası’nda da yaygın olan yılların geleneği sürüyor. Hayvancılığın da tarım kadar önemli olduğu Batman’da yayla öncesinde besiciler, koyun kırkma işlemi için kolları sıvıyor. Gençlere koyun kırkma mesleğini de öğreten besiciler, Batman Üniversitesi’nde çobanlık sertifikasının verilmesi için başvuruda bulunmuştu. Batman eski Göçerler Derneği Başkanı Emin Çelik’in önceki Rektör döneminde çobanlık bölümüne yönelik talebine dönemin yöneticileri ‘Yeşil ışık’ yakmıştı. O bölüm açılmadı ama besiciler, koyun kırkma mesleğini halen çobanlık yapan gençlere de öğretiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ