Biri tarihi meydan, diğeri ise eski 16 Mayıs Şehir Stadı idi. İşte 2000 öncesinde Batman’da belleklerde yer edinen dört kare daha.

FÖTR ŞAPKASI ELİNDEN DÜŞMEZDİ

Türkiye’de ‘Barajların Kralı’ olarak bilinen eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Batman Barajı’nı hizmete açmıştı. Dönemin Valisi Temel Koçaklar, 1998 yılında apronun olmadığı Batman Havalimanında Demirel’i karşılamıştı. Demirel’i meydanda karşılayan eski Vali Koçaklar, petrol kentiyle de ilgili brifing vermişti. Elinden fötr şapkasını düşürmeyen Demirel, Batman Havalimanından helikopterle İl sınırındaki Batman Barajı’nın açılışına gitmişti. 26 Yıl önce Demirel ile eski Vali Koçakların tokalaşma anı objektiflerimize böyle yansımıştı.

ÖZAL TEMELİNİ ATMIŞTI, YILMAZ AÇMIŞTI

Anavatan Partisi’nin liderlerinden Turgut Özal’ın temelini attığı Batman Barajı’nın açılışını yapmak ise yine Anavatan Partisi liderlerinden Mesut Yılmaz’a nasip olmuştu. 1998 Yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birlikte Batman’a gelen eski Başbakan Mesut Yılmaz, Batman Barajı’nda toplanan kalabalık kitleye seslenmişti. Başbakan Yılmaz, çok sevdiği Batman eski Milletvekili merhum Ataullah Hamidi’yi konuşma yaparken de yanından ayırmamıştı. 1998 Yılında Batman eski Valisi Temel Koçaklar, OHAL Valisi Aydın Arslan ve Diyarbakır eski Valisi Nafiz Kayalı, Yılmaz konuşurken platformda yanında olan simalardı. Bu simalar arasında eski Başbakan Mesut Yılmaz, Batman eski Milletvekili Ataullah Hamidi ve OHAL eski Valisi Aydın Arslan bir süre önce hayata veda etti. Eski Valilerden Koçaklar ve Kayalı emekliye ayrıldı.

ÖĞRENCİLERLE HALAY ÇEKEN YÖNETİCİLERDİ

Yıl, 1998. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri Batman’ın tarihi meydanı olan Cumhuriyet alanında yapılmıştı. Eski Vali Temel Koçaklar, Belediye Başkanı merhum Salih Gök, eski Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ekrem Kaya ve Valilik eski Basın Halka İlişkiler Müdürü İzzettin Santalu, Halk Eğitim Merkezi’nin folklor ekibiyle halay çekmişti. Öğrencilerin tıklım tıklım doldurduğu meydanda Vali Koçaklar ve Başkan Gök, davul-zurna ekibine de bahşiş vermişti. Öğrencilerle halay çeken eski Vali Koçaklar ve merhum Gök, objektiflerimize tebessümde bulundukları o kare de Çağdaş’ın sararan arşivinde.

ESKİ STADYUMDA BİR 19 MAYIS BAYRAMI

Batman’ın Şafak Mahallesi’ni büyük semt haline getiren 16 Mayıs Şehir Stadyumu’ydu. Adını Batman’ın ‘İl’ oluş gününden alan 16 Mayıs Şehir Stadı, futbol müsabakalarının yanı sıra resmi bayram törenlerinin de yapıldığı yerdi. Eski stadyumun kapalı ve açık tribünlerini öğrenci velileri doldururdu. Kent merkezindeki hemen her okulda öğrenim gören öğrencilerin yer aldığı etkinlikler, görülmeye değerdi. Uzun yıllar Hürriyet Mahallesi’nde ilköğretim okulu Müdürlüğü yapan fedakar eğitimci Şehmus Ertuğrul, 1999 yılının 19 Mayıs Bayramı’nda öğrencileriyle birlikte resmi tören geçişinde objektiflerimize böyle yansımıştı. Şimdilerde 16 Mayıs Şehir Stadyumu, Millet Bahçesine dönüştürüldü. Resmi bayram törenleri de bu karelerde kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ