ŞARK KÖŞESİNDE ESKİ İL YÖNETİCİLERİ

Burası, Batman Öğretmenevi salonundaki eski Şark Köşesi. 1997 Yılında dönemin Valisi Necati Develioğlu, Batman Milletvekili Faris Özdemir, Belediye Başkanı Salih Gök ve Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale, mesai bitiminde yorgunluğu Öğretmenevi Şark Köşesi’nde atarlardı. Yerel sanatçılar ile müzik öğretmenlerinin de zaman zaman müzik dinletisi verdikleri Şark Köşesi’nde günün yorgunluğunu kahve ile atmaya çalışan eski yöneticilerin arasındaki diyalog, fotoğraf karelerine de yansıyordu. Öğretmenevi’ndeki eski Şark Köşesi’nde yan yana oturan eski Belediye Başkanı Salih Gök ve Batman eski Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Batman’ın eski yöneticilerinde de bu hatıra kare geride kaldı.

ESKİ MÜFTÜLÜK ŞEVKET BAŞAK CAMİSİNDEYDİ

Batman Müftülüğü 3 binada hizmet verdi. Uzun yıllar Ulu Cami bahçesindeki eski binada hizmet veren Batman Müftülüğü, 2001 yılları başında ibadete açılan Belde Mahallesi’ndeki Şevket Başak Camisinin bir bölümüne taşınmıştı. Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, eski Vali İsa Parlak ve Batman eski Müftüsü Yüksel Kaymak ile kalabalık bir davetlinin katıldığı Müftülük binasının açılış kurdelesini kesen dönemin yöneticileri, objektiflerimize böyle yansımıştı. Ulu Cami bahçesindeki eski binadan Şevket Başak ibadet evine taşınan İl Müftülüğü, Belde Mahallesi’ndeki yeni hizmet binasında tamamlandıktan sonra yeni yerine taşınmıştı.

KALE YOLU LİMAN OLDU 

Batman’ın 12 bin 500 yıllık tarihi ilçesi Hasankeyf’in eski yerleşim biriminin çarşısından kaleye çıkan yol, yerli ve yabancı konukların güzergahıydı. Sadece yerli ve yabancı konuklar değil, Bakan ve üst düzey bürokratlar da bu güzergahtan yıllara meydan okuyan kalenin yolunu tutardı. 2000 Yılında Gençlik ve Spor Bakanı Fikret Ünlü, bir dizi etkinlik için konuk olduğu Batman’da ziyaret ettiği ilçelerden biri de Hasankeyf’ti. Vali İsa Parlak, Hasankeyf Kaymakamı İsmail Kaygusuz, Hasankeyf Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Yiğit, Gençlik ve Spor Müdürü Abdülkadir Ekmen ve Diyarbakır eski Milletvekili Samet Turgut’un da eşlik ettiği Bakan Ünlü’nün ayak izlerinin olduğu o yol, şimdilerde Ilısu Baraj Gölü havzasında kaldı. El Rızık minaresi ve caminin bazı kalıntıları ise arkeopark alanına taşındı. Bu yol güzergahı şimdilerde Hasankeyf’in limanı oldu.

KUYUBAŞI ÇEVRESİNDE TEK KONUT YOKTU

26 Yıl önce Kuyubaşı (Cegerlu) Köyü’nde oturan besicilere hayvan hibe desteğinde bulunulmuştu. Dönemin Valisi Temel Koçaklar ile Belediye Başkanı Salih Gök’ün katıldığı törende küçükbaş hayvanlar, besicilere dağıtılmıştı. 1998 Yılında hibe hayvan dağıtım töreninde çekilen bu kare, Batman’ın ne kadar hızlı geliştiğini gösteren bir belge gibi. O dönemler Batman kent merkezi ile Kuyubaşı Köyü arasında tek bir binanın olmadığını belgeleyen bu fotoğraf karesi, Kuyubaşı’nın yanı başındaki tepeliklerin tamamı şimdilerde toplu konut alanına dönüştü.

Kaynak: HABER MERKEZİ