1968’DE YURT DIŞINA GİDEN İLK BAŞKANDI   

1968 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen Avukat Mustafa Ramanlı, Türkiye’de ilk yurt dışına giden Belediye Başkanlarından biriydi. 1968 Yılının Martı’nda Belediye Başkanlığına seçilen Ramanlı, ilçeler arasında ilk Başkan unvanını elde etmişti. İl’ler arasında da Mersin Belediye Başkanı ile birlikte o dönemler Lübnan-Beyrut’a ilk yurt dışı seyahati gerçekleştiren Avukat Ramanlı, 1974 yılında da Türkiye’den Amerika’ya davet edilen 10 Belediye Başkanı’ndan biri olmuştu. Merhum Ramanlı, 1968 ile 1977 yılları arasında iki dönem Batman Belediye Başkanlığı yapmıştı.

ESKİ VAGONLARLA YOLCULUK 

1943 Yılında DDY Batman Garı’na tren seferlerinin başlamasıyla Türkiye’de ilk petrolcüler DDY Batman Garı’ndan yolculuk yaptıklarında Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı DDY Genel Müdürlüğü Batman Garı’na modern vagonları seferlere bırakmıştı. O zamanlar Ankara-Batman arasına seyahat eden üst düzey bürokratlar, dönemin modern vagonlarıyla Batman’a yolculuk yapardı. Batman’ın ilk Belediye Başkanı Sait Ramanlı da seyahatlerinin çoğunda tren yolculuğunu tercih ederdi. İşte bir seyahatte DDY Batman Garı’ndan Ankara’ya yolculuk yapan merhum Ramanlı’dan kalan siyah-beyaz bir kare.

EMEKTAR SAHADA BİR 19 MAYIS BAYRAMI

Yıl, 1965. Yer, Batman TPAO’nun emektar stadı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na katılan ilçe protokolü, Batman’ın ilk Belediye Başkanı Sait Ramanlı, dönemin Kaymakamı, Garnizon Komutanı, Batman’ın ilk emektar eğitimcisi Aysel Yıldız, Gülpaşa Sezer ve Beşirili Rıfat Gündem bir arada. 59 Yıl önce Batman’da kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda emektar stadın etrafı küçük ormanı andırıyordu.

BAYRAMLARIN AKROBATLARIYDILAR

1980’lerde Resmi bayramlarda, özellikle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda yaptıkları Akrobasi hareketleriyle nefes kesen liseli öğrenciler; Behçet Tikit, Kemal Ayhan ve Kemal Şendur’du. Eski 19 Mayıs Bayramlarında TPAO’nun stadyumunda akrobatik hareketler yapan ve ‘KBK’ grubu adını alan Batmanlı Şendur, Tikit ve Ayhan resmi bayram törenlerini renklendiren simalardı. 1970’li Yıllarda spor malzemelerinin olmadığı dönemde ispanyol paça pantolonlarıyla akrobatik hareketler yapan Batmanlı üç genç, vücutları esnetme konusunda uzmanlardı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramları geldi mi gözler; Şendur, Tikit ve Ayhan’daydı. 50 Yıl öncesinde eski stadyumda gösteri öncesinde hatıra kare çeken dönemin akrobatlarından Kemal Şendur’u geçen yıl kaybetmiştik. Ressam Behçet Tikit ise Almanya’da yaşamını südürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ