1950’li Yıllarda Cumhuriyet meydanındaki makamında eski telefonlarla görüşme sağlayan petrol şehrinin ilk Belediye Başkanı Sait Ramanlı, seyahatlerinin çoğunu DDY Batman Garı’ndaki trenle yapardı. İşte Batman ilk Belediye Başkanı merhum Sait Ramanlı’dan geride kalan birkaç siyah-beyaz kare.

İLK HİZMET BİNASI MEYDANDAYDI

69 Yıllık Batman Belediyesi’nin ilk hizmet binası Cumhuriyet meydanındaydı. Şimdi ki Öncü Eczanesi’nin bulunduğu bina, 1970’li yıllara kadar Batman Belediyesi hizmet binasıydı. Batman’ın ilk Belediye Başkanı Sait Ramanlı, göreve başladığında araç ve personel açısından yetersizdi. 1968-77 Yılları arasında Batman Belediye Başkanlığı yapan Sait Ramanlı’nın oğlu Mustafa Ramanlı, 31 aracı iki dönemlik süreçte Belediye’ye kazandırmıştı. Batman Belediyesi’nin kurucu Belediye Başkanı olan Sait Ramanlı ise Belediye’ye satın aldığı meydandaki ‘Bahçeli evi’ hizmet binasına dönüştürmüştü. 1950 Yılının ilk aylarında 20’ye yakın personelinin de katıldığı açılış ile Belediye Hizmet binasını açan Başkan Ramanlı, meydanda konuşma yaptığı sırada kasaplar, kurban kesiminin hazırlıklarını yapmıştı.

YEREL YÖNETİMDE İLK BAŞKAN

1955 Yılında Demokrat Partisi’nden Batman Belediye Başkanı seçilen Sait Ramanlı, bir yığın sorunu göğüslemişti. İmkansızlıklar içerisinde petrol kentinin ilk meydanına Belediye Hizmet binasını kazandıran merhum Ramanlı, makamında eski telefonlarla iletişim sağlayabiliyordu. 1960’lı Yılların ortalarına kadar Batman Belediyesi, şimdi ki Cumhuriyet meydanında hizmet vermişti. O dönemlerde yurt dışı gezilerinde Batman Belediyesi’ne Almanya-Münih’teki Belediye hizmet binası projesini getiren Başkan Sait Ramanlı idi. Şimdi ki 2000 İş Merkezi yerinde Belediye Hizmet binası, Cumhuriyet döneminin ilk yapılan binalarının benzeriydi. O bina, 2000’li yılların öncesinde yıktırılmıştı.

TRENLE SEYAHAT EDERDİ

Batman’ın ilk Belediye Başkanı Sait Ramanlı, trenle seyahat etmeyi tercih ederdi. 1943 Yılından günümüze kadar tren seferlerinin başladığı Batman DDY Gar’ının dil olsa da ünlü petrolcüler ile yabancı mühendislerin yaptığı yolculuğu anlatsa. 1940’lı Yıllarda petrol kentinde yolculuğun adresi DDY Batman Garı’ydı. Dönemin ünlü petrolcülerinin de sefer yaptığı eski konforlu trenlerle başkentin yolunu tutan Batman’ın ilk Belediye Başkanı Ramanlı, uzun yolculukta ilk petrolcülerin taleplerini de dinlerdi. İlk Belediye Başkanı Ramanlı, tren seferlerinin daha da arttırılması için dönemin üst düzey yetkililerine de Batmanlıların taleplerini aktaran politikacı olmuştu.

MEYDANDA İLK MİTİNG YAPAN SİYASETÇİYDİ

Bu fotoğraf karesi 1955 yerel seçimleri öncesinde Cumhuriyet meydanında çekildi. Demokrat Parti’den Batman Belediye Başkanlığına seçilen Sait Ramanlı, belde döneminde seçmen sayısı 3000 civarındaki Batman’da rakibi Midyat Estel’li Necmi Şen ile çekişmeli bir seçim yarışına girmişti. Ramanlı, Batman’ın ilk Belediye Başkanlığını kazanan siyasetçi olarak tarihe geçmişti. O dönemler henüz yeni oluşturulan Cumhuriyet meydanının karşısında şimdilerde de dimdik ayakta olan DDY’nin lojmanları dışında yapı yoktu. O zamanlar halk arasında kasket şapkalar modaydı. Vatandaşların çoğu kasket şapkayla dolaşırdı. Elazığ Maden’de yönetici olan merhum Sait Ramanlı, ilk kez katıldığı seçimlerde Batman Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. İşte 1955 seçimleri arifesinde seçmenlerle Cumhuriyet meydanında buluşan Ramanlı’nın ilk mitinginden geride kalan bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ