LİMANDAN TEKEL KAVŞAĞINA YÜRÜMÜŞTÜ

Tarih, 24 Temmuz 1990. Yer, eski Batman Havalimanı kavşağı. Eski Tekel Başmüdürlüğü binası önünde kalabalık kitleyi gören Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yanında dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Siirt eski Valisi Atilla Koç ve Batman’ın ilk Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile yürümüştü. Batmanlıların büyük coşkuyla karşıladığı merhum Özal, havalimanından eski Tekel kavşağına kadar yürümüştü.

MAKAM ARACINA HALK EŞLİK ETMİŞTİ

34 Yıl önce Batman’ın ‘İl’ olma şenliğine bizzat katılan Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’a büyük bir karşılama eski havalimanı caddesinde yapılmıştı. Batman’a o dönemlerde bağlanan Kozluk, Gercüş, Beşiri, Hasankeyf ve Sason’dan da gelen ilçe sakinleri, Cumhurbaşkanı Özal’ın aracının kent merkezine girişiyle birlikte yaya olarak eşlik etmişti. Havalimanı kavşağına kadar Batmanlıların yakından takip ettikleri Özal, ikindi saatlerinde başlayan ‘İl’ şenliğine berberinde getirdiği Batman’ın ilk Valisi Tuncer Perçinler’i de halkla buluşturmuştu. Merhum Özal’ın Batman’a gelişinde verilen konser ise büyük ilgi görmüştü. İzzet Altınmeşe ile Huri Sapan’ın konseri, o dönemlerde yaygın basında da yankı bulmuştu.

İLK VALİ TUNCER PERÇİNLER’Dİ

Batman’ın ilk Valisi Tuncer Perçinler’di. Ağrı’da kısa bir süre görev yaptıktan sonra Batman’da da yaklaşık 6 ay görev yapan Vali Perçinler, 24 Temmuz 1990 tarihinde Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın, petrol şehrine geldiği gün göreve başlamıştı. Batman’ın kurucu Valisi Perçinler, 6 ay gibi kısa bir süreden sonra Merkez Valiliğine atanmıştı.

ÖZAL, BATMAN’I İL YAPAN LİDERDİ

Anavatan Partisi lideri ve eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ısrarıyla Batman ‘İl’ olmuştu. Dönemin Batman Belediye Başkanı merhum Ataullah Hamidi, Siirt eski Milletvekili Kutbettin Hamidi, Batman’ın ilk Valisi Tuncer Perçinler ve İlçeden sonra İl’in ilk Milli Eğitim Müdürlüğü görevini de yapan Erzurumlu Nurullah Özkılıç, İl olma şenliğinde Batmanlılara seslenen Cumhurbaşkanı merhum Özal ile objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ