Eski futbolcular yanlarında olan Valiye teşekkür etmişlerdi. Batman’ın eski Valilerinden Develioğlu, ilerleyen yaşına rağmen birçok etkinliğe katılmıştı. İşte Batman’ın dününe dair dört farklı karesi daha.

1990’LI YILLARIN İL GENEL MECLİS ÜYELERİ

Yıl, 1997. Yer, Kültür Mahallesi eski Özel İdare binası girişi. Dönemin Valisi Necati Develioğlu, bazı İl yöneticilerinin de aralarında bulunduğu eski İl Genel Meclis Üyeleriyle çektirdiği hatıra karede yer alan bazı simalar, aramızda yok. Eski İl Genel Meclis Üyelerinden İsmet Utanç ve Enver Aşkın, yaşama veda etti. Balpınar eski Belediye Başkanı Hüseyin Geylani’nin henüz Belediye Başkanı olmadığı dönemde birlikte İl Genel Meclis Üyeliği’ni yapan bazı simalar şimdilerde aktif siyasetten uzaklaştı. Şerif Toy, Mehmet Şah Nasıroğlu, Hasret Baran, Aydın Baran, Fetullah Ekmen ve  bazı İl Genel Meclis Üyeleri, şimdilerde aktif siyasetten uzaklaştı. Batman’ın eski yöneticilerinden Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdülkadir Ekmen, Sağlık Müdürü Dr. İhsan Altun, Tarım Orman Müdürü Erdal Özer de emekliye ayrıldı. Bu kare içinde halen Özel İdare’de görev yapan Salih Tuğcu eski görevini yürütenlerden biri.

TEKEL BAŞMÜDÜRLÜĞÜ’NDE BİR BAKAN

Tekelden sorumlu eski Devlet Bakanı Eyüp Aşık, 1997 yılının Mart ayında eski havalimanı giriş kapısına komşu olan Tekel Başmüdürlüğüne kalabalık bir heyetle çıkarma yapmıştı. Bakan Aşık’ı karşılayanlar arasında Batman Valisi Necati Develioğlu, Anavatan Partisi eski Milletvekili Ataullah Hamidi de vardı. Tekel bahçesinde toplanan dönemin tütün üreticilerine başfiyatı açıklayan Aşık, eski Başmüdürlüğünün ihtiyaç duyduğu işçi alımlarına da yeşil ışık yakmıştı. Tekel’in eski Başmüdürülük tesisleri ve hangarları şimdilerde tekstil kentte dönüştü.

PETROL’ÜN DESTEKÇİSİ VALİYDİ

Batman’ın tek profesyonel futbol kulübü olan Petrolspor, 2000’li yıllar öncesinde yine 2. Ligdeydi. Şimdiki Trendyol 1. Lige de yükselen Kırmızı-Beyazlıların eski yöneticileri ve Valileri, mazisi başarılarla dolu kulübe tam destek vermişti. 16 Mayıs eski Şehir Stadyumu’nda, eski Diyarbakırspor’la oynadığı müsabakadan hak etmediği uygulamalarla karşılaşan Kırmızı-Beyazlıların yanında duran Vali Necati Develioğlu idi. Batman’da olaylı biten maçın ardından bazı futbolcular, saha dışı hareketlerle karşılaşmıştı. Kırmızı-Beyazlı ekipte o sezon başarılı bir grafik çizen Sakaryalı Okan Babahasan ve İzmirli kaleci Yüksel, Vali Develioğlu’na teşekkür ziyaretinde bulunmuştu. Vali Develioğlu, buket çiçeklerle makamına gelen Okan ve Yüksel’i bağrına basmıştı.

HER ETKİNLİKTE YER ALAN VALİYDİ

1997’nin İlk aylarında Batman’a atanan eski Vali Necati Develioğlu, 7 ay gibi kısa bir sürede Batman ve ilçelerinde ayak basmadık yer bırakmamıştı. İlerleyen yaşına rağmen petrol kenti Batman’ın her yerinde olmaya çalışan Develioğlu, eğitim yuvalarındaki etkinlikleri de kaçırmazdı. Batman eski Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Kale ile kent merkezinin yanı sıra ilçelerdeki etkinliklerde de boy gösteren Develioğlu, kırsalda kız öğrenci sayısının artmasında da etkin rol oynamıştı. Batman’ın eski Valisi Develioğlu, bir eğitim yuvasında açılışı yaptığı an objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ